| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara! Vreau pareri sincere va rog! Cine înșeală o data, mai face si a doua oara?

20 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Da, cu siguranta, vad exemple, si nu doar in relatie, cunosc minim 4 persoane, cu familie si copii acasa care fac asta in mod activ, la modul ca mi-au povestit direct ei, nu din auzite, si ajung sa ma gandesc ce pretentii sa mai ai la loialitate intr-o relatie cand intr-o casnicie unde e totul mai serios se intampla asta, sunt persoane care lucreaza cu mine la munca, 2 de partea masculina, 2 feminina, nu mi-am exprimat niciodata dezacordul fata de faptele lor, dar cu toate ca ne intelegem bine ma dezgusta ce aud, de un an jumate sunt solo dar jur ca nu ma trage inima sa fac vreun pas cand vad ce e in jurul meu, tot cu inselatul m-am confruntat si in ultima mea relatie dar am pus punct la timp. Lucrez in fabrica unde e colectiv mare, sute de oameni, vad fete tinere de varsta mea cu iubiti care lucreaza tot acolo, care intorc capul, le mai prind privirea, ce le trebuie doamne, si baietii la fel, nu tin cu nici o parte, nu stiu unde o sa ajungem, lucrurile de bun simt cum ar fi loialitatea, sinceritatea si respectul au devenit "mofturi", daca ii ceri asa ceva unui posibil partener ti se spune ca esti pretentios si vrei prea multe, chiar daca ceea ce ceri oferi si tu la randul tau, cum e corect.
Nu stiu unde o sa ajungem, dar prin tot ce am vazut si am trait pana acum am invatat sa imi tin asteptarile la 0.

| Violleta2022 a răspuns:

Da! Un om care a inselat odata, va insela de fiecare data cand i se iveste ocazia, fiindca nu se poate schimba, asta fiind in natura si firea lui (sau a ei, daca-i femeie).

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Unii da, unii nu. Nu cred ca e o regula.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu, pentru ca nimeni nu e atat de bou incat sa astepte si a doua intamplare.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Sa sti ca sunt care acceptă, si de ziua ei de nume

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-mi place sa vorbesc despre partea aia a societatii. Probabil la baza sunt afectiuni psihice netratate, la fel ca in cazul oamenilor care pierd totul la pacanele, si tot nu se opresc.

| dullcat a răspuns:

Buna.Ai putea spune ca sansele sunt impartite si depinde de tine sa alegi, la risc, ce-i drept.

| Hyperion7 a răspuns:

Majoritatea da, și nu numai când e vorba de înșelat.
Logica e destul de simpla
Persoana respectiva va considera că nu a făcut cine știe ce din moment ce ai iertat-o, așa că de data asta ar fi mai discret și nu l-ai prinde in fapt, când de fapt se întâmplă contrariul

| carevaescu a răspuns:

Nu neapărat dar extrem de posibil

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De cele mai multe ori da! Și se învață așa!

| Miruna333 a răspuns:

Ar fi o generala sa spui ca da sau nu. Fiecare om este diferit si fiecare reactioneaza diferit. Unele persoane insala o singura data, altele isi fac un obicei si nu se pot abtine.

| Xox0 a răspuns:

Depinde, dar cuvantul "depinde" se aplica la un procent mic de persoane care nu o sa mai insele a doua oara.
E cam adevarat ca cine inseala o data, o face si a doua oara. Mai ales daca e cu aceeasi persoana. Sunt insa si exceptii. Daca intra intr-o alta relatie si incepe sa iubeasca nou/a partener/a cum nu a mai facut-o, e posibil sa evolueze si sa lase prostiile in trecut.
Daca vorbim insa de aceeasi relatie, problema difera. Depinde de ce a inselat: nu se simtea inteles/inteleasa, nu respecta partener/a, lipsa de incredere sau din plictiseala. Daca nu s-a vorbit despre asta ca doi adulti si daca relatia a ramas cu aceeasi dinamica, atunci e foarte probabil sa insele din nou.

| anonim_4396 explică (pentru Xox0):

E vb de aceiasi relatie si da a înșelat si a doua oara

| EestiSodalane a răspuns:

Da. Întotdeauna

| Pitbull27 a răspuns:

Nu neapărat!
În primul rând trebuie aflat motivul pentru care persoana respectivă a înșelat ( în majoritatea situațiilor de vină este partenerul de viață )!

Dacă tu ai fost înșelată de partenerul tău, trebuie în primul rând să te întrebi tu pe tine însăți:
De ce m-ai înșelat?
Cu ce am greșit eu față de el?
Cât de mult am greșit eu în relația cu el?
Ce nu mai primește el de la mine din cele ce eu i-am oferit lui până acum?

Dacă tu încă mai ții la el și iți dorești să vă "salvați" relația abordează-l la o discuție calmă și foarte prietenească ( fără nervi și intrebări "fără număr" și exagerate care pot încheia discuția rapid ), în doi
care să aibă loc într-un
"mediu"foarte relaxant în primul rând pentru el, dar "REȚINE", nu înainte că tu să afli propriile tale răspunsuri la propriile tale întrebări!

Succes!

| NinjaLegendMan a răspuns:

Buna seara, Andreeaha. Nu ne-ai dat multe informatii cu privire la relatia care ai avut-o cu el inainte. Dar daca el nu ti-a spus inainte nimic, cum ca ar vrea sa incheie relatia cu tine si a iesit cu alta, fara ca tu sa stii.
1.Eu cred ca ar putea-o sa o faca si a doua oara, pentru ca el cum gaseste alta un pic mai frumoasa care-i face cu ochiu te-a lasat si a plecat.
2. Daca vreo sa continui, urmareste-l, daca observi ca nu tine la tine, ci doar la corpul tau, atunci fereste-te. De ce sa suferi degeaba? Sunt baieti seriosi si care chiar iubesc o fata cum trebuie. Cauta baietii cu principii sanatoase si care-s demni de incredere. Sunt multi profitori, dar cei seriosi niciodata nu vor incerca sa profite de tine, si iti spun ca sunt!
Acum, mai sunt cauze rare in care chiar ii pare rau ca te-a inselat si se intoarce la tine. Dar asta dupa cat timp? Oare din cauza ca cealalta fata, l-a parasit? Incearca sa aflii de ce. Conteaza foarte mult.
In concluzie, eu zic ca e foarte probabil sa te insele si a 2-a oara, dar asta nu-i numaidecat o regula, depinde foarte mult de adversitate si cum a decurs treaba.
Si fii foarte atenta sa nu fii inteles gresit unele lucruri. De obicei am observat, si la mine, ca de multe ori ne facem o imagine cu totul falsa despre o persoana din auzite, sau din barfe. Sa nu crezi tot ce se spune. Ai grija, Andreeaha. Toate cele bune!

| Mikado998 a răspuns:

Normal. Asta vine dea sine. Si sunt sigura 100% cine a gresit prima oară, o va face si a 2, și a 3 a si tot asa... parerea mea. Fie bărbat fie femeie

| anonim_4396 explică (pentru Mikado998):

Asa cred si eu! multumesc pentru raspuns!

| anonim_4396 explică (pentru Mikado998):

Asa este!