| anonim_4396 a întrebat:

Buna sunt Diana si as vrea sa aflu o metoda de a invata fara sa tocesc atat de mult pentru ca sincer m-am saturat.Acum am atat de mult de invatat incat nu mai reusesc sa mai invat, ce pot face? Am nevoie neaparat de ceva care sa ma ajute.

2 răspunsuri:
| Lola_5953 a răspuns:

Ce zici sa-ti faci un program? de exemplu: 1 ora o dedici matematicii. 1 ora romanei. 30 minute engkezei 30 min francezei.cate 15 minute la fizica, istorie, biologie si ce ore mai faci tu...SUCCES!

| alexa_9054 a răspuns:

Buna,
Pentru a nu toci trebuie sa gasesti o logica in orice ai de invatat.
Pentru prima data trebuie sa citesti cu atentie intreaga lectie. Apoi trebuie sa faci o schema - aceasta te va ajuta foarte mult in procesul de invatare. Dupa ce faci schema cu mare atentie pentru a nu scapa ceva, mai citesti o data tot textul, concentrandu-te. Apoi pe marginea schemei poti sa adaugi detalii. Nu trebuie sa inveti niciodata "Cuvant cu cuvant" - trebuie sa intelegi mesajul si sa te exprimi liber cu cuvintele tale- asa iti va fi mult mai usor. Asta presupune sa ai un vocabular destul de bogat...iti recomand in timpul liber sa citesti- chiar si povesti, carti usoare, - asta te va ajuta foarte mult in exprimare.
Sper sa-ti fi fost de folos...mult succes si spor la invatat.