| oprintesa a întrebat:

Sunt foarte rănită... nişte prieteni de familie au avut un accident oribil. În maşină erau o fetita, mama ei si tatăl ei, toti niste oameni extraordinari, prietenosi, inteligenţi, amabili.In urma accidentului mama fetiţei a murit, mama soţului său (ea e tot o prietena de familie) o plânge incontinuu de 2 zile, fetita plange si ea tot timpul, tatăl ei a fost in coma si acum e mai mult mort decat viu, si eu sunt absolut socată, si trista. Nu a fost vina lor,ei mergeau regulamentar, şi niste oameni ( tot o familie cu un baietel mic) au intrat in ei cu maşina. Cred ca aceasta nu e chiar o intrebare,dar... as vrea sa rog toti oamenii care citesc asta să conducă cu mare grija! Uitaţi ce se poate intampla! M-am saturat sa tot vad oameni mai mult mahmuri decat treji la volan! Cand folosiţi o maşina, va asumaţi o responsabilitate! Puteţi ucide fiinte nevinovate si puteţi sa va răniţi grav si voi( sau fatal)! M-am saturat să văd victimele şoferilor iresponsabili suferind din vina lor! "Drive Carefully, someone loves you!".

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu merg cu trenul. Fix dintr-o repulsie imensa pe care o am fata de tot ce inseamna lumea auto.

Trenurile din Romania sunt lente, jegoase, rablagite, infrastructura vai de ea, garile pline de dubiosi.
Preturile sunt astronomice.

N-am decat sa ajung si cu intarziere de n-spe zile la destinatie dar stiu ca ajung tot intreg. Pana la urma asta e tot ce conteaza pentru mine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exclude pentru un moment obsesia ta pentru trenuri. Mai sunt si treceri de cai ferate. De accidente feroviare ai auzit?
Nu stii niciodata daca ajungi intreg la destinatie indiferent de mijlocul de transport ales. Nici pasul nu-ti garanteaza viata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

La trecerile cu calea ferata accidentele sunt tot rutiere. Iti mai dai mult in petic? E vina trenului ca nu opreste ca sa spui ca e accident feroviar? Cat de ridicola poti fi. Si ce pateste trenul? Mai întrerupe circulatia cu încă vreo juma' de ora si apoi isi vede de drum?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci degeaba crezi ca se numesc accidente feroviare inteligentule? Tu judeci ce scrii? N-am zis ca e vina trenului, citeste mai bine mesajul ala si baga-l la cap!

49 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Trist,imi amintesc de un caz in care 2 fete au murit ca se grabeau in Italia a dat trenul peste ele

| oprintesa explică (pentru RAY):

Asta a fost doar un exemplu, evident. Accidente se întâmplă in fiecare zi. Părerea mea e că masinile n-ar trebui conduse de oricine, si permisul ar trebui obtinuit mai greu ( sau măcar reînnoit la 2-3ani). Imi pare rau sa aud asta...

| RAY a răspuns (pentru oprintesa):

Ai dreptate

| syd a răspuns:

In momentul in care te-ai urcat intr-o masina iti asumi riscul ca se poate intampla orice. De vina nu sunt soferii, ci mai degraba legislatia si pedepsele de doi lei si mai ales instructorii, care nu te invata mai nimic. Daca toti soferii ar face scoala cum trebuie majoritatea accidentelor s-ar putea evita fara probleme, sau doar cu avarierea automobilului, nicidecum pierderi de vieti. Imi pare rau ca trebuie sa treci prin asta, daca ai nevoie de sprijin sau de cineva pe care sa te descarci nu ezita, dar sper ca nu e asa grav.

| oprintesa explică (pentru syd):

Mi-a mai trecut... am vrut doar sa fie un semnal de alarma pentru toti cei care citesc asta. Si nu, nu am exagerat cu nimic din păcate... mulţumesc pentru raspunsuri, tuturor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa ca eu iti recomand sa inlocuiesti „drive carefully" cu "alege mijlocul de transport cel mai sigur" fiindca n-o sa vezi nicio schimbare începând de maine, gen soferi mai responsabili. Neah! Tot niste cosciuge pe roti sunt automobilele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ClosedEyes, un accident feroviar are loc din cauza instalatiei caii ferate, a materialului rulant, a personalului feroviar (erori umane). Iar asa ceva se intampla destul de rar. La o trecere la nivel cu calea ferata este vorba tot de un accident rutier, provocat de un smecher care a crezut ca BMW-ul lui poate sa treaca iar trenul ar trebui sa opreasca pentru el. Lumea din tren nu pateste insa nimic. Lumea din automobil insa... Dumnezeu cu mila.
Doar reporterii (jurnalistii) de duzina ar putea scrie articole/stiri in care numeasca asemenea evenimente accidente feroviare.
Mersi pentru ignore! Dovada de frustrare, nu de inteligenta. E doar un cont. Mai am si altele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

E accident feroviar omule, cum sa zici ca e accident rutier. Nu-ti victimizez trenul linisteste-te, stiu ca e vina soferului ca nu se asigura. Mai citeste mesajul inca o data. Greu cu tine pana pricepi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine. E accident feroviar fiindca asa zici tu. Nu fiindca e logic.

| oprintesa explică (pentru anonim_4396):

Puteti înceta, va rog? Chiar e topicul perfect pentru o cearta după parerea voastră? ..shame

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprintesa):

Sunt discutii pe aceeasi tema. Nu ne e rusine ca ne-am dat cu parerea, printeso.

| oprintesa explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt discuţii pe aceeaşi tema, si vad ca tu esti chiar needucat/ă, se pare că sari la ceartă cu oricine din orice motiv măruntel! Dar chiar la intrebarea mea te-ai gasit? Si acum vrei să mă faci să mă simt mai prost decât mă simt deja sau ce incerci sa faci? Eşti invitata/invitatul meu sa pleci dacă te comporţi aşa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprintesa):

Am terminat dicutia cu acel individ. Ai intervenit fix cand nu mai era nevoie. Ti-am dat niste explicatii, ce am facut? Ti-am aratat ca mi-ai zis degeaba sa-mi fie rusine.
Daca insisti fac si pe needucata. Esti invitata mea sa citesti comentariile de mai sus, nu sa-mi dai mie reply aiurea.

La orice topic ni se da dreptul la replica, nu stiu la ce dracu te asteptai cand ai ales sa scrii intamplarea aici(de fapt stiu, doar la consolare si pareri convenabile tie). Nu ti-am avut treaba, trebuia sa aduc lumanari sau ce trebuia sa fac? Imediat imi spui ca eu am provocat accidentul. Stiu eu ce am de facut, cat despre comportamentul meu, mi-l controlez pe baza comportarii fiecaruia cu mine.

| oprintesa explică (pentru anonim_4396):

Daca vrei sa ştii, am citit discutia voastra si mi s-a parut ca tu cauţi doar ceartă aici ( dar n-am vrut sa arăt cu degetul, asa ca v-am atenţionat pe amandoi). Tu esti intr-adevar, needucata, spun cu parere de rau. Cand vezi ca un om are o rana deschisa nu trebuie neaparat sa îi dai cu sare pe rana, ok? Si nu, n-am nevoie de consolarile tale, sau a altcuiva de aici, am vrut sa trag un semnal de alarmă, sa arat care sunt urmările unui "Dar ce se poate intampla? " sau unui " Nu mor eu azi, lasa!", dar se pare ca degeaba ai ochii deschişi, daca ai mintea închisă... ultimul lucru pe care il vreau azi e sa ma cert cu o persoana ca tine, asa ca iti doresc o seara buna!

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprintesa):

Ti s-a parut.
Needucarea mea nu consta in consolarea pe care o pot oferi celor din jur.
Schimbam niste idei, nu te certi cu mine. Pana acum nu ti-am adus nicio jignire dar tu isisti rau. Noroc ca mai am un strop de mila in mine. Dar nu uita, nimic nu are loc intamplator! Numai bine!

| oprintesa explică (pentru anonim_4396):

Eşti o persoană foarte rea, cred că mie ar trebui să-mi fie milă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprintesa):

Cum zici tu.

| RAY a răspuns (pentru oprintesa):

De multe ori vrem sa parem rai pentru a ne ascunde slabiciunile

| oprintesa explică (pentru RAY):

Mi-am dat seama, si ştiu si eu că tipele astea "dure" de fapt au suferit din ceva si asta le-a facut să-şi ascundă sentimentele si sa fie mai arogante. Dar chiar la aceasta postare? Care ar trebui sa ne faca să apreciem mai mult ce avem in jurul nostru, sa fim mai buni, chiar aici trebuie să-şi etaleze viciile? Puteam să-i vorbesc si eu tot cu atâta sarcasm etc. dar am decis să-i atrag atenţia si să-i spun că nu e ok ce face! Cine râde la o asemenea tragedie nu e in toate mintile! Si asta e, când cineva face ceva bine e datoria noastră sa-l felicitam, cand face ceva rău, trebuie sa-i atragem atenţia.

| oprintesa explică (pentru oprintesa):

Si cred ca era mult mai ok sa-si ceara scuze pentru că ce a spus a fost de toată jena, şi să dea dovadă că e mai matură ca un copil de 5 ani, părerea mea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprintesa):

Te felicit, ai facut un gest nemaipomenit, meriti tot ce e mai bun de la viata asta(e o minciuna). Multumeste-te cu ea acum.

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprintesa):

Pretentii mari de la mine. Totusi m-ai jignit. Nu-mi retrag cuvintele ca sa-mi cer scuze. Il cauti in dex daca il vrei neaparat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprintesa):

Nu e nicio datorie. Nu suntem obligati sa facem asta daca nu simtim.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ce vrei sa spui cu asta?

| oprintesa explică (pentru anonim_4396):

Eu nu te-am jignit, alea sunt pur si simplu micile tale calităţi. Şi intr-adevar tu nu eşti obligată sa-ti ceri scuze ( doar bunul simt te-ar putea obliga asta). Si nu, nu o să mor dacă nu iti ceri scuze, dar asa ar fi frumos dupa tot ce ai zis. La un moment dat o să-ti moară si tie o persoana draga, si sper să vină o persoana ca tine atunci să-si bata joc, cred că tu ai pupa-o. Tu m-ai jignit si pe mine si niste morti in acelasi timp. Am încheiat discutia. Eu as mai vorbi, dar n-am cu cine... Nici pe mine nu mă obligă nimeni să educ oameni ca tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprintesa):

Nici nu-ti acord dreptul de a ma educa pentru ca nu-l ai oricum. Daca tu nu m-ai jignit atunci nici eu nu te-am jignit. La fel de usor pot si eu sa nu-mi recunosc vina. Nu voi avea nevoie de nimeni cand imi moare o persoana draga. Nu voi sta eu pe TPU si pe alte prostii ca sa cer lumii sa-mi planga de mila ci imi voi plange singura. Nu am jignit aiurea, tine cont de asta. Era vorba de ceea ce trebuie sa fac la topicul asta, la ce te asteptai tu in loc sa-mi expun parerea. N-am jignit mortii, nu mai fa din tantar armasar ca nu e chiar asa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprintesa):

Pe mine nu ma obliga nimic si nimeni daca nu vreau! Nu fac lucruri pentru imagine sau pentru a da bine pe langa altii. N-am zis ca mori, doar te lipsesti de scuzele mele. Nu inteleg cum poate o persoana da de inteles ca isi doreste atat scuzele. Nu trebuie sa te astepti la asta, probabil stii ca nici nu le meriti.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca esti un ingeras dar vrei sa pari demonica

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Atat timp cat nu esti sigur, degeaba crezi.

| oprintesa explică (pentru RAY):

Si eu cred la fellaughing

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu stiu sa am pe cineva, dar daca tu spui, tu ma cunosti mai bine ca mine

| RAY a răspuns (pentru oprintesa):

Noi gandim la fel, iubim la fel

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprintesa):

Si tu, si tu imediat...ti-ai schimbat parerea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ray, am zis sigur nu singur.

| oprintesa explică (pentru anonim_4396):

Ce parere mi-am schimbat? Asta credeam de cand ti-am vazut avatarul, tipic tipelor "dure". Adica serios acum, e cam evident...

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Acuma team inteles, sunt sigur ca poti iubi vb serios, ca te pot imblanzi

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprintesa):

Ti-ai pierdut memoria?
oprintesa explică (pentru OpenEyes):
Eşti o persoană foarte rea, cred că mie ar trebui să-mi fie milă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Daca tot ganditi la fel, te las sa te iubesti cu printesa.

| oprintesa explică (pentru anonim_4396):

Da, mersi că mi-ai reamintit. M-am referit că esti un ingeras foarte rău. Ar trebui să asculţi mai bine de domnul bărbos până nu te bate la funduleţ.

| oprintesa explică (pentru RAY):

Tu esti troll sau vorbesti serios? Oricum eşti super amuzant, haha.

| RAY a răspuns (pentru oprintesa):

Am 3 ani pe site tu ce crezi? deci ma placi ce misto, poate ne vedem noi unde la un vin rosu, imi plac fetele beate la nebunie

| oprintesa explică (pentru anonim_4396):

Te-am suparat? Oh, a inceput să ti se vada si mai bine frustrarea, ochişori dischisi. Vorbeste si tu cu ray, ca poate te rezolvă, fetitele imature nu-s genul meu, scuze.

| oprintesa explică (pentru RAY):

Am zis doar ca eşti amuzant, nu te intindelaughing si nu mersi.

| RAY a răspuns (pentru oprintesa):

Numai va certati ca sunt obosit, abia mai trag cocina si voi vreti chestia aia obositoare, am avut o zi obositoare am rezolvat 3 cliente

| CristinaSNC a răspuns:

Mi-au dat lacrimile crying. Off cate nenorociri se intampla. Tu esti atent si vine altul beat si te omora sad

| immaBeast a răspuns:

Tehnologia este buna... daca este folosita cu cap, oamenii nu prea o mai folosesc cu cap, marea majoritate se lasa orbita de " frumusetea tehnoligiei " o parte din tehnologie este buna in zilele noastre, dar partea cealalta...ne distruge fizic si psihic din ce in ce mai mult, si o s-o faca in continuare pentru ca noi continuam sa o folosim, si nu in scopuri bune sau in scopuri productive, doar in scopuri distructive.