| beatrice_4007 a întrebat:

Sunt in clasa a 12 a si inca nu sunt hotarata ce sa fac:sa fac facultate sau nu? desi stiu ca ori cu facultate ori fara se gaseste greu de munca. Intrebarea mea ar fi:exista sanse sa imi gasesc loc de munca doar ca diploma de clasa a 12a, profil mate-info? va rog sa ma ajutati ca un raspuns...va multumesc!

Răspuns Câştigător
| unione a răspuns:

Fa facultate, in ziua de azi toata lumea o face, daca inainte era ceva mai special, acum e banal, iar doar cu liceul vei gasi, dar nu un loc bun si bine platit

2 răspunsuri:
| ATHOS a răspuns:

Eu cred, frumoasa domnisoara ca merita sa faci o facultate. Si mai cred ca daca te vei pregati in mod corespunzator vei gasi si o slujba adecvata. Si stii de ce? Pentru ca aceasta tara are nevoie de specialisti(purtatori de diploma sunt multi insa specialisti putini).
Pentru a intari ceea ce ti-am spus am sa-ti dau un exemplu :
Cunosc o domnisoara care a terminat Liceul de Muzica la Cluj. Inainte cu 1 luna de terminarea liceului a hotarit sa nu mai faca Conservatorul datorita lipsei de perspective. Ce crezi ca a hotarit sa faca? Facultatea de Stiinte Economice sectia Finante Banci, facultate pe care a terminat-o acum. Si stii cum? SEFA DE PROMOTIE! A depus CV la cateva banci si dupa cateva saptamani a venit angajarea la una dintre bancile locale.
Acum sa-ti spun care cred eu ca este cheia succesului : Obiectiv, ambitie, vointa, perseverenta si munca, extrem de multa munca!
In final, frumoasa domnisoara, iti doresc multa intelepciune in alegere! Si mult succes!

| sadness_8987 a răspuns:

Depinde... de gasit se gaseste dar... depinde si de noroc de relatii, daca ai mai lucrat
Mai bine da-i in continuare si la facultate ( daca intri la buget nu dai bani pe nimic) si daca nu-ti convine poti renuntza apoi
Cu facultate se gaseste mult mai usor de lucru mai ales daca stii ceea ce ai facut in ea si nu ai facut-o de pomana