| anonim_4396 a întrebat:

Salut, TPU
Vineri trebuie să completez chestia aia cu opțiuni pentru liceu. Ideea e că eu sunt bun și la mate, și la română, așadar, nu știu pe ce profil să merg. Eu aș vrea filo pentru română și engleză, dar am auzit că se găsește destul de greu un loc de muncă cu un salariu decent. Ce meserii bune ar fi după filologie(cu facultate).
Dar, totodată, m-aș duce la real, pe mate-info, pentru că sunt bun la mate și pentru că am auzit că după terminarea acestui profil, se găsesc meserii destul de bine plătite. Ce meserii bune ar fi după mate-info(cu tot cu facultate făcută).

5 răspunsuri:
| PinkPanther001 a răspuns:

Daca iti place matematica si romana eu iti recomad sa alegi profilul stiinte ale naturii. Dupa terminarea liceului poti opta pentru orice facultate nu numai medicina.

| Xscape a răspuns:

Eu sunt la filologie, am trecut a 11-a. Programul e super OK, dacă-ţi place engleza/româna/istoria, aici îţi este locul. E prea devreme pentru a vorbi despre angajări, dar un lucru e cert. Mănânci engleza şi româna. Având în vedere faptul că engleza se cere oriunde, şi dacă ştii engleză eşti băgat în seamă, un loc de muncă îţi poţi găsi uşor în străinătate, sau chiar în ţară, cu un salariu bun. Ca meserii sunt. poţi deveni reporter, pshiholog, pedagog, etc, etc. Mate-info, dacă-ţi doreşti, nu ştiu, să devii expert IT, sau profesor de mate. e ok, sau poate un inginer. P.S : Eu sunt la filologie engleză. happy

| Andrey12 a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie ca si tine, am pus si eu o intrebare de genul asta si, dupa ce am vazut raspunsurile, m-am hotarat sa dau la mate-info pentru ca vreau sa fiu informatician. Daca esti bun la mate, mergi cu incredere la mate-info.

| BarkleyBarkley a răspuns:

Iti recomand profilul real, matematica-informatica.La terminarea facultatii, iti poti gasi cu usurinta un post in domeniul IT, este un post bun, atractiv si cu un salar de cca 1700-2500 Ron. Daca daca la facultate tragi tare, si esti printre primii, e posibil sa primesti contracte din cadrul firmelor de IT inainte de a termina faculta, asta pentru a fi siguri ca ajungi omul lor. Iar pe viitor de ce nu, poate un contract afara. Asta tine deja de capacitatea si abitia ta happy

Funda?

| Bubulache a răspuns:

Eduard, si eu am terminat filologia si crede-ma, ca e foarte greu. Lasand locul de munca momentan sa ne gandim la facultate. Daca nu te duci la Romano americana, Litere sau Drept, la restul de facultati e aproape imposibil cu filologia. Eu sunt la facultatea de inginerie si crede-ma ca abia supravietuiesc. Mate, fizica si chimie pe paine. Deci dupa parerea mea, du-te frate la Mate info. Asa poti da la orice facultate vrei happy