| KaryKim3442 a întrebat:

Bună! Totul a început în iarna acestui an. Era o zi cu viscol, iar eu veneam de la școală. Nașul fratelui meu( cred că are 35-40 de ani) s-a oprit și s-a oferit să mă ducă acasă cu mașina. Cum vremea se înrăutățea, am acceptat. La un moment dat, s-a oprit și a spus că trebuie să aștepte pe cineva. Eu am înțeles și am așteptat circa 5-6 minute. În timpul acela se uita la mine cu un fel de insistență ciudată și și-a pus mâna pe piciorul meu. A început să își ducă mâna spre zona din mijloc. Eu am spus că voi pleca pentru că trebuie să ajung acasă. M-a lăsat să plec, și când m-am întors instinctiv, l-am văzut zâmbind. Am încercat să uit acest incident. Apoi, alaltăieri, el și soția lui au organizat o pomenire pentru o rudă. Am ajutat la servire și la strâns vesela. Când duceam câteva farfurii în bucătărie, am auzit numele meu și m-am grăbit să ies. Când ieșeam, el a trecut pe lângă mine și și-a pus mâna pe umărul meu și doar într-o fracțiune de secundă, am realizat că palmă lui era pe zona feselor. M-am grăbit să ies și am început să nu mai rămân singură cu el. Dar, nu am reușit. Când eram alături de fratele meu și fata lui cea mică, el a sosit iar. Am crezut că dorea să o ia pe față. Am avut acest gând deoarece a întins mâinile. Când am vrut să i-o dau, el a pus palmele pe umerii mei și mi-a șoptit,, ești frumoasă, foarte frumoasă". Auzind acestea, mi-a înghețat sângele în mine. M-am simțit dezgustată de mine, de el, de tot. Nu am spus nimănui cele relatate mai sus, de teamă de urmări, dar îmi e extrem de teamă că totul va lua o întorsătură nefericită. Ce ar trebui să fac?
P.S: Am 14 ani de-abia împliniți. El este căsătorit și are 2 copii mici.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te rog spune asta cuiva de incredere.
Ai mentionat-o pe mama ta.
Poti sa ii spui ei.
Iti este teama de urmari?

In cel mai rău caz mama ta o sa aiba o reactie de soc.

Dar acea reactie de soc ar veni din iubire, si o sa incheie la un moement dat.

Iar daca mama ta tine cu adevarat la tine, nu trebuie sa ii aduci nicio dovada ca sa te creada.

Dar daca e sa iti faci cauza mai puternica, poti sa il inregistrezi pe ascuns cand mai esti singura cu el si iti zice lucruri dubioase.

Sau poti sa pui telefonul sa filmeze intr-un colt al camerei in care ramai cu el.

Sau poti sa vorbesti cu el prin mesaje si sa il prinzi batand apropouri sau zicand lucruri dubioase.

Dar si daca nu faci toate astea, tot poti face o plangere la politie. Deci NU e obligatoriu sa aduci nicio dovada.
Doar sa SPUI.

Iti este rusine?
Nu ai de ce.
Poti sa ii citesti mamei tale ce ai scris in intrebarea asta. Am citit si nu e deloc rusinos.

Iti e teama ca nasa o sa se indeparteze de fratele tau?

Cum a mai zis cineva: nasii nu sunt asa importanti in viata unui om. Fratele tau o sa fie ok.
Tu nu esti ok in moementul asta. Trebuie sa ii zici cuiva.
Iar daca sotia acelui pedofil e o femeie decenta, o sa-si salveze copiii si o sa indeparteze de EL, nu de fratele tau.

Iar legat de faptul ca pedofilul a mai facut "fapte bune", inteleg cum te simti.
Peintre toate relele, tu vezi acel bine pe care ti l-a facut si te simti vinovata sa il reclami la politie.

Dar trebuie sa iti calci pe sentimente in situatia asta si sa intelegi ca toate acele fapte bune au fost o STRATEGIE de-a lui. O manipulare emotionala exact ca sa te faca sa te simti prost sa il reclami.

Nu a facut niciun fapt bun pentru ca ar tine la tine. NU tine la tine.
Ci doar pentru ca vrea sa tii tacerea.
Asa ca te rog aminteste-ti asta.

Incearca sa spui cuiva si sa il reclami la politie.

Stiu ca acum ai multe scenarii in minte cu ce ar putea merge prost, dar crede ma ca lucrurile o sa se aseze de la sine.

| KaryKim3442 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc pentru sfaturi! Voi încerca să îmi fac curaj. Deși mi-e greu, voi încerca! Mulțumesc!

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Trebuie sa le spui parintilor. Nu este vina ta, si esti in pericol.
El trebuie izolat de tine... Sau mai bine zis, de toata lumea. Inca nu s-a aprobat castrarea chimica, dar avem ospicii.

| KaryKim3442 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

M-am gândit la asta, dar, mă gândesc și la fratele meu. Există riscul ca nașa lui să se îndepărteze de el. Știu cum e ca nașii să uite de tine. Și îmi este și rușine să spun asta. Nu știu cum să îi spun mamei. Cum să încep o asemenea discuție importantă. Apoi, mă gândesc, dacă nu spun, poate va face asta și altora. Însă, cum ar fi de așteptat, ar nega. Nu am nicio dovadă. Îmi răsună vocea lui în mintea mea, când mă gândesc că e bun prieten cu tata, se oferă să ne ducă unde avem nevoie. Când mă gândesc că s-a oferit să mă ducă la spital când am fost bolnavă( bineînțeles, era și mama), când mă gândesc la toate aceste,, fapte bune" ale lui, simt cum pulsul îmi crește( am probleme cardiace din naștere, dar nu sunt foarte grave acum). Dovezi. Fără dovezi, nu pot face nimic. Doar să sper că voi rămâne sănătoasă mintal.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru KaryKim3442):

Nu trebuie sa tii secretul asta.
Esti vulnerabila la varsta ta, iar tipul asta e periculos. Nu conteaza ce lucruri neinsemnate a facut pentru tine, abuzul sexual este ceva grav. Nu trebuie sa stai sub presiunea asta, si cel mai important, nu trebuie sa ii lasi sansa de a merge mai departe, pe viitor.
Nasii chiar nu sunt importanti in viata unui om. Parintii si psihicul sanatos, sunt.

| KaryKim3442 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Îți mulțumesc! Inclusiv sfaturile tale îmi dau putere de a face ce este bine. Mulțumesc!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru KaryKim3442):

Cu placere!
Spune-i mamei tale ce s-a intamplat. Ca sa iti fie mai usor, porneste discutia sub forma "vreau sa-ti cer parerea".

| relian a răspuns:

Daca are copii ce? Daca este casatorit ce? Mergi la politie, doar asa o sa il tii departe.
Spune-i lui traicatu nu lu maicata, iar taicatu sai arda o batatie sora cu spitalu laughing
Daca e nasu lu fratetu ce? Nui ruda cu voi nu-i nimic, nu va da ala de mincare, nu va tine de cazare.

Nu stiu de ce nu ai spus pana acum lui taicatu. Spune-i si lui fratetui si lui taicatu, impreuna il cheama undeva si sa-i dea sal sature, ala nu merita nimic.

Spui ca v-a ajutat? Va ajutata din interes, pentru ca pusese ochi pe tine, un pedofil, nu trebuie sa il lasi asa, sa il lasati asa.
Treb facut public si nevastasa sa stie ce tine la casa ei, si parintii tai, sa rupa orice legatura cu un astfel de individ.

Asta trebuie sa faci, sa spui la parinti si sa mergeti la politie.Nu ai nevoie de nici o dovada, tu esti dovada, esti minora, politia stie ca nu ai pentru ce sa minti.

Nu stiu dei va face ceva politia, dar sigur o sa-i puna interdictie sa se apropie de tine la o anumita distanta.

Nu mai lasati asa, pentru ca ei or sa creada ca tiar place si tie. Pina la urma cam asa gindeste oricine nu? Te bagi in sama cu cineva, daca respectiva nu spune nu, sau se face ca ploua, asta inseamna cai place acea situatie.