| Criss200219 a întrebat:

Am 11 ani si cred ca am facut o fapta foarte rea sad Sa incep cu inceputul. Acum 2 zile m-am intalnit cu niste amici in parc si in timp ce ne plimbam am dat peste un pui de pisica. Nu era foarte mic dar era foarte dragut. L-am luat cu mine acasa inainte sa ii anunt pe parintii mei, care erau de acord. Dupa ce a venit mi-am dat seama ca nu e asa usor sa cresti un pisoi. Mama fiind nervoasa pentru ca pisica lasa purici si face peste tot, a hotarat sa il dam afara. L-am dus pe pisoi intr-o casa neterminata din apropiere dar s-a intors a doua zi. Li s-a facut mila de el asa ca parintii ne-au lasat sa il pastram numai cu conditia de a nu-l lasa in casa. Totusi era o problema. Cand cainele meu vedea pisoiul turba si latra intruna. Satul de atata galagie tata l-a dus pe pisoi departe pe camp. Dar acolo erau caini si imi era teama sa nu il manance. Azi m-am plimbat cu bicicleta pe acolo si nu l-am vazut. Mi-e frica! Daca pisoiul a patit ceva numai din cauza mea? Daca il lasam in parc era mai bine...
Oare chiar e vina mea? Oare pisoiul mai traieste?
Ajutati-ma, va rog!

4 răspunsuri:
| TrendyHedgehog a răspuns:

Trebuia sa il lasi undeva pe langa casa ta, si te duceai sa ii mai dai de mancare, nici chiar pe camp sa il lasi mai ales ca e pui...

| Andrutzikka a răspuns:

Da, aceeasi problema am avut si eu. E foarte greu sa cresti niste nimale de companie astfel incat sa fie pe placul tuturor. Eu am avut o catelusa care avea vreo 3 luni, care a ramas in garaj si a ros tapiteria masinii tatalui meu. Am fost toti suparati pentru ca era foarte "energic"... Am hotarat de comun acord sa il ducem la bunica mea, unde ea va avea grija de el. Acum, pisica iti dai seama ca s-a plimbat prin padure, nu ai cum sa gasesti o pisica sau orice animal acolo unde ai lasat-o. Ai procedat corect deoarece daca mai facea cateva prostii sau asa, te certau si pe tine parintii tai. Sper ca te-am putut ajuta! happy

| ana5 a răspuns:

Nu avem de unde sa stim noi daca pisoiul mai traieste si da ai gresit, trebuia mai intai sa-ti intrebi parintii daca sunt de acord ca tu sa aduci pisoiul acasa.

| Annyya a răspuns:

Nu putem sa ne dam seama daca pisoiul mai traieste sau nu. Atata timp cat l-ai luat acasa, trebuia sa stii ca va trebui sa ai niste responsabilitati, sa cresti un animal nu e asa usor cum crezi tu. Mda, ai o parte de vina, deoarece l-ai luat si nu ai avut grija de el, dar acum nu prea ai ce sa mai faci. Mai intai trebuia sa iti intrebi parintii... Ca sa nu mai lungim vorba, cam atat am de spus.