| lolita147 a întrebat:

TPU! Am 13 ani si de mica am avut o frica de albine si viespi. Atunci era doar o simpla frica, dar acum s-a transformat intr-o adevarata FOBIE. Nu e doar ca ma inspaimanta, dar pur si simplu NU POT sa ies din casa de teama. Cand vad una, fug, tip, ma panichez, ma ascund si chiar plang.

Parintii mei nu inteleg cat de greu este sa-mi inving fobia, ei cred ca pur si simplu ar trebui sa "le ignor" si sa nu-mi mai fie teama. Dar chestia e ca, NU e deloc atat de usor. Iarna si toamna nu am avut probleme cu viespile si albinele, dar acum se apropie primavara si deja incep sa apara.

Mama ma ameninta cu tot felul de lucruri, ca vinde casa de vacanta, ca nu ma mai lasa la laptop si sta tot timpul cu gura pe mine. Ea chiar crede ca pocnesc din degete si gata, imi inving frica.
Am tot incercat sa mi-o inving de ani intregi, dar pur si simplu nu pot.
Intrebarea mea este: fobiile se pot invinge? Pot sa trec peste si sa nu-mi mai fie frica? Daca da, cum? Va rog sa nu-mi spuneti sa merg la psiholog. Chiar daca as vrea, parintii nu ma lasa.
Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| ToKen a răspuns:

Incerci sa te gandesti ca sunt doar niste insecte. Dar cred ca ai facut asta deja.
Am o problema asemanatoare legata de viespi. Dar am mai diminuat-o...omorandu-le.
Le gaseam cuiburile si le parfumam cu insecticid. Era tare enervant sa stau mereu cu frica.
Asta mi-a aratat ca nu-s asa vulnerabil in fata lor si mi-a mai dat incredere.
Acu'...e destul de aiurea ca ai tai nu inteleg ca ai teama asta. Probabil considera asta vreun capriciu de-al varstei sau mai stiu eu. Dar nu te lasa descurajata. Transforma-te intr-o vanatoare de viespi.
Vezi una pasnica pe masa, zbang, o strivesti.

1 răspuns:
| R0R0 a răspuns:

Daca nu le deranjezi, nu te vor deranja nici ele.Gandeste-te la ceva frumos cand le vezi. Gandeste-te ca nu sunt albine.