| stefanfanu a întrebat:

Buna TPU.Am inceput sa fac "sala" acasa,deci nu am "unstensilele" necesare,am doar o gantera,si sper sa-mi mai fac eventual inca o gantera.A-si vrea sa-mi spuneti daca programul pe care mi l-am facut singur va da randament.

Prima zi : Lucrez pieptul, bicepsul si tricepsul
-Fac 30 de flotari
-apoi 10 flotari Diamond
-10 flotari cu mainile pe langa corp
-fac un fel de flotari cu spatele, adica stau cu mainile pe un scaun si cu fata in sus.De astea fac cate 10-15.
-3 serii cu gantera de 13-14 kg a cate 8-10 repetari

Toate astea le fac de 3 ori.Deci ce am scris mai sus reprezinta doar 1 serie.

A 2-a zi: Lucrez umerii, spatele si abdomenul
--Incep tot cu 30 de flotari
-apoi din pozitia de flotari,dar cu fundul ridicat, ma las cu pieptul pana la nivelul solului si apoi revin la normal in pozitia de flotare( fac 10 de astea)
-apoi cu gantera,o tin pe langa corp eu fiind in pozitie dreapta, si ridic cu ea umarul de 15-20 de ori
-apoi imi pun gantera in spatele capului tinand-o cu ambele maini si fiind tot in pozitie dreapta si incep sa intind mainile. Fac cam 6-8.
-apoi am o creanga de copac laughing si incep sa fac cam 8-10 tractiuni la ea
-imchei facand undeva la 70-80 de abdomene
Ce am scris aici reprezinta numai o serie, eu repet asta de 3 ori.

A 3 zi: lucrez bicepsul si abdomenul
-3 serii cu gantera a cate 8-10 repetari
-100 de abdomene
Si aici tot asa, repet de 3 ori

A 4 a zi: RELAX

A 5 a zi: Ca in prima zi.

A 6 a zi : Ca in a 2 zi.

Iar a 7a zi; Relax

Deci eu vrea sa-mi spuneti daca are randament acest program.Precizez ca am 17 ani si nu iau proteine si tot felul de prafuri.Inainte de exercitii mananc 2 oua tari, bine ca exercitiile astea le fac undeva pe la ora 3 apucand sa mananc dupa-amiaza.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Pai exprima-te corect... nu spui "nu iau proteine" ( ca proteine iei mancand, eu bagam si 6 fripturi pe zi cand puneam muschi ), spui "nu iau suplimente cu proteine", e CU TOTUL ALTCEVA.

Programul e cam slab, faci prea multe exercitii de 30 de repetari... fa maxim 8 repetari / serie ( poti peste, maresti greutatea ).

Trebuie sa meresti mereu greutatile folosite ( NU numarul de repetari ) daca vrei sa cresti.

2 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Daca nu iei proteine, nu pui muschi.

Muschii se fac DOAR DIN PROTEINE, proteinele refac fibrele dupa antrenament.

Tu vrei sa faci muschi CU AER?

Apuca-te de sah.

| stefanfanu explică (pentru Cosmin86):

Stiu ca proteinele sunt baza, dar eu vreau sa stiu daca programul pe care mi l-am facut e folositor la ceva, chiar daca nu iau proteine.Cand spun ca nu iau proteine ma refer ca nu cumpar prafuri si tot felul, ci doar din mancare. Daca a-si lua proteine acest program ar fi de folos?

| Cosmin86 a răspuns (pentru stefanfanu):

Pai exprima-te corect... nu spui "nu iau proteine" ( ca proteine iei mancand, eu bagam si 6 fripturi pe zi cand puneam muschi ), spui "nu iau suplimente cu proteine", e CU TOTUL ALTCEVA.

Programul e cam slab, faci prea multe exercitii de 30 de repetari... fa maxim 8 repetari / serie ( poti peste, maresti greutatea ).

Trebuie sa meresti mereu greutatile folosite ( NU numarul de repetari ) daca vrei sa cresti.