| TeQui a întrebat:

am o problema la anul vom avea alta profesoara de francezacrying franceza care e materia mea preferata, am auzit ca viitoarea profesoara e rea, si eu nu vreau ca doamna sa plece, adica nici ea nu vrea dar pentru ca cealalta are prioritate poate sa o dea pe ea afara nu stiu chiar cum...si de ce asa am inteles profa de franceza e profesoara mea preferata, inainte sa vina uram scoala... intrebarea e Cum fac sa nu plece >? idei plizz ofer funda celui care ma ajuta!

Răspuns Câştigător
| AlysaAly a răspuns:

Iti voi da 2 ideii de ce ar trebui sa faci:
1º.Fii atenta la orele ei mereu si nu faceti/face galagie in clasa cand aveiti/ai ore cu ia, iar daca cealalta prof noua este rea puteti sa vorbiti intre voi elevii daca nu va place cum da ia orele decideti intre voi si vorbiti cu directorul/directoarea sa o dea afara, pentru ca munca profesorului este sa va invete dar daca nimeni nu intelege sau nu se comporta bine cu elevii ea nu are ce sa caute in scoala, iar daca elevii nu fac observatii la cum dau profesorii orele ei trebuie sa raman in scoala pentru ca directorul/directoarea vede ca totul merge bine si nu sunt probleme.

2º. Ar fii bine sa vezi/vedeti intai cum este profesoara cea noua, poate fii rea doar auzind de la altii care nici ei nu o suporta sau nu le place franceza, daca o vei cunoaste si vei vedea ca este exact cum tiau spus inseamna ca au avut dreptate, tot ce trebuie sa faci ar fi sa astepti sa o cunosti si sa vezi daca este asa cum spun ceilalti, si daca nu este asa te vei obisnuii cu ea, de obicei profesorii care sunt un pic mai rai cu elevi este ca nu pastreaza sau nu este liniste la ra lor insa cu cei care invata si au note bune la materiile lor nu le face nimic, asa ca chiar de noua profesoara a ta de franceza este rea, este pentru ca elevii nu sunt atenti la ore, de obicei asta il deranjeaza cel mai mult pe un profesor.

Atentie! (observatie)
Daca un profesor este bun cu elevii lui ii este drag de ei sa le predea pentru ca un profesor are rabdare cu ei sa repete acelasi lucru ani de zile.
Daca un profesor este rau si nu are rabdare si incepe sa urle la toti nu inseaman ca are ceva cu ei, il deranjeaza galagia din clasa pentru ca sunt altii care vor sa inteleaga si pe el il deranjeaza sa fie 2-3 care nu sunt atenti si nu-i lasa pe ceilalti sa inteleaga.

Si mie imi place mult franceza si nimeni nu o sufera pe profesoara insa mie ca imi place ascult cu drag la ea si mereu am note bune mai mult pentru exercitii si la comportament in clasa.
Succes, Sper ca te-am ajuat.

2 răspunsuri:
| shtephie a răspuns:

Nu poti face nimic pentru a nu pleca! Nu-i trebuie ta happy
Nu te lua dupa gura lumii, poate cealalta profa nu-i asa rea.
Si pentru franceza este materia mea preferata. Adevarat conteaza f mult ca profesorul sa predea bine si sa intre sub pielea copiluluihee hee, dar asta nu ins ca daca profa e rea sa nu-ti mai placa franceza. O porti urma in particular, inveti acasa singura sau iti pui meditatii.
Cu cat stim mai multe limbi cu atat mai mult ne descurcam in viata!

| Adelsi a răspuns:

Si eu am vrut sa nu plece profesoara veche si au adus una rea care pune note mici. Uite ce sa faci:
1.Te dai asa pe langa ea ca sai faci impresie buna
2. Oferate cand zice sa ieasa cineva la tabla
3.Du-te cu cadouri la ea.