| UbexFlo a întrebat:

Apelez la voi pentru ca simt nevoia sa ma descarc cuiva care nu ma cunoaste, unei persoane pe care nu am batut-o la cap pana acum cu problemele mele.sad
De curand am reusit sa scap intr-o oarecare masura de o depresie urata din cauza scolii, m-am inscris la o academie de afaceri online, am participat la niste cursuri de afaceri la facultate, cu scoala sunt foarte ok..toate bune si frumoase cand au inceput sa apara problemele.Relatia mea incepuse sa mearga foarte prost dar asta acum nu mai e o problema, acum merge foarte bine, insa problema pe care o am acum este legata de familie.straight faceAcum cateva zile tatal meu a plecat in strainatate sa lucreze ca sofer(transport persoane)si fiind luat prin surprindere, n-a avut prea multi bani la el dar totusi plecand in baza ca va face rost de bani pe drum, ca i se va da diurna si etc.Eu acasa logic ca am ramas cu facturile neplatite si acum cateva ore aflu si ca tatal meu a ramas fara bani, ca nimeni nu-l ajuta nici cu 5 centi, ca daca i-as pune in cont(in cazul in care as face rost)nu i-ar putea scoate dar cel mai naspa e ca mai are de plimbat pe acolo inca vreo saptamana.
Ma simt vinovata pentru ca el sufera acolo, ca"face foamea", ca isi distruge nervii si se distruge de tot pentru mine pentru ca pentru mine se lupta si se chinuie atata si stiu si ca nu am cum sa-l ajut in niciun fel.cryingcryingcryingAre asteptari mari de la mine si nu vreau sa-l dezamagesc dar acum mi-as dori atata de mult sa fac ceva incat ma gandeam sa imprumut niste bani de la cel mai mare dusman al meu si sa-mi pun viata in pericol ca sa-l ajut da`degeaba, ca pot sa fac bors cu banii ca nu-i poate retrage din cont crying Ma simt atata de aiurea cryingcryingcrying
Lumea e atata de rea in ziua de azi incat mi-as dori sa ma refugiez undeva in Alaska poate, sa-mi traiesc viata linistita alaturi de familia mea si de viitoare mea familie crying Sunt cam plangacioasa la 17 ani, dar e vorba de tata sad
Nu intelegeti gresit, nu cer nimic nimanui ci am vrut doar sa ma descarc cuiva, atata tot.sad
Mersi ca ati citit sad

22 răspunsuri:
| soupflood123 a răspuns:

Probabil ţi-ar merge mai bine în Alaska decât în România.

| UbexFlo explică (pentru soupflood123):

Sa stii.Da`mi-e ca dupa aia o sa vina toti dupa mine, mai ales "negrii"ca scapa ca acolo ar scapa de brozul exagerat.straight face (n-am nimic cu ei da` sa fie cinstiti)

| Aly07 a răspuns:

Tatal tau face asta pentru ca isi iubeste familia. Poate intr-o zi vei avea ocazia sa-i multumesti asa cum vrei tu, dar momentan cred ca si un simplu telefon cu mesajul "multumesc" l-ar bucura foarte mult. In situatiile astea Dumnezeu este cel mai apropiat de noi. Spune-i si Lui. Bafta si sper sa se rezolve happy. Citeste si povestioara asta Un om dupa ce moare ajunge in fata lui Dumnezeu si acesta ii propune sa revada impreuna intreaga viata.

Si deodata apare o imensa plaja pustie pe care se vedeau 2 randuri de urme de pasi.Omul foarte curios il intreaba pe Dumnezeu ce sunt acele urme. Dumnezeu ii explica ca un rand de urme sunt ale lui (omului) si celelalte sunt ale sale pentru ca a stat mereu langa el si a vegheat asupra lui.

Omul foarte multumit se uita din nou pe plaja pustie si observa un lucru ciudat. In momenetele cele mai grele ale vietii lui se vedea doar un singur rand de urme de pasi si foarte intrigat se intoarce catre Dumnezeu si ii spune:

Cum ai putut sa faci una ca asta? Cum ai putut sa ma lasi singur chiar in momentele cele mai grele ale vietii mele?

Dumnezeu i-a raspuns: Nu te-am lasat singur. In acele momente te-am tinut in brate.

| Kramerwalt a răspuns (pentru Aly07):

Foarte frumoasa povestea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit.
Stai fara grija, un adult cu un autobuz nu e chiar un homeless fara bani din Ferentari.
E bine sa te descarci, totusi, si mi-a placut descarcarea ta... adica mi-a placut ca e coerenta, fara greseli gramaticale, bine asezata in foaie, semn ca inteligenta nu tine seama de varsta sau statut social. O viata senina si la fel de inteligenta si maine, iti urez cu drag! Spor la scoala! Arata-le tu lor, in cativa ani...

| Kramerwalt a răspuns:

Imi par enorm de rau, stai linistita nu esti plangacioasa pana si eu am fost emotionat de ce am citit.Esti intr-o situatie disperata, critica si chiar te cred si te inteleg cu ajutor de la Dumnezeu sper din suflet ca vei trece peste aceste probleme si sper ca vei avea o viata fericita, doar roaga-te, lupta, crezi si fi pozitiva te va ajuta mult.eu unul iti urez mult, mult noroc, Domnul fie cu tine si iti spun(sper sa ma crezi)ca vei trece peste aceasta incercare a vietii.Mai am o rugaminte, sa imi spui cum s-a rezolvat situatia!

| UbexFlo explică (pentru Kramerwalt):

Sunt foarte atasata de el, am copilarit mai mult cu el, am invatat de la el sa-mi port singura de grija si am invatat sa traiesc fara toate acele fite pe care le au unii care cred ca traitul vietii inseamna nopti pierdute in cluburi si discoteci si fara luxuricrying M-a invatat sa traiesc in sensul ca m-a pregatit pentru viata.
Am avut o perioada foarte urata in viata mea cand vroiam sa renunt la scoala pentru ca aveam probleme mari dar pana la urma m-am intors pentru ca stiu ca in ziua de azi fara scoala nu pot face nimic. Vroiam sa merg la Facultatea de Stiinte Politice mai tarziu dar dintr-o data m-am razgandit brusc si am zis ca trebuie sa merg la facultate de Cosntructii de Masini, si asta pentru ca tata e pasionat de masini, de mecanica, de condus..de tot.Si imi pare bine ca am preluat"sentimentele"astea de la el si chiar m-am apucat de studiu ca sa pot fi admisa cu succes acolo.Cred ca s-ar bucura mult sa vada ca ii urmez visul intr-o oarecare masura.In ultima perioada parca m-am maturizat brusc si mi-am dat seama ca fiecare clipa din viata trebuie folosita in favoarea viitorului meu asa ca, in loc sa imi planific intalniri de gasca pentru toata vacanta, am ales sa studiez toata vacanta, pentru ca acea carne fripta la marginea padurii pe mine nu ma ajuta cu nimic in viitor(nu sunt o tocilara care invata din ordinele cuiva, invat din placere pentru ca stiu ca o fac pentru un viitor pe care mi-l doresc).O data la 2 saptamani nu strica dar, data fiind situatia de zilele astea, nu-mi mai pasa de nimic decat de viitorul meu. Vreau sa-i multumesc tatalui meu pentru tot, tinandu-l in puf mai tarziu si neparasindu-l la nevoie.

P.S. Poate unii se intreaba de ce nu vorbesc de mama.Ea e acasa pe capu`meu, imi da doar exemple negative atunci cand are ocazia, are mentalitatea diferita fata de-a mea si de a tatalui meu, ma cert mereu cu ea.Are ideile ei fixe pe care nu i le pot scoate din cap, dar asta e, e mama si nu o pot schimba...Doar ca nu ma inteleg deloc cu ea.

| Kramerwalt a răspuns (pentru UbexFlo):

Esti un adevarat exemplu, de la mine ai tot respectul.Iti doresc o viata frumoasa si toate visele tale sa se indeplineasca, am invatat sincer o lectie de viata multumesc ca ai fost dascalul ce mi-a predat-o, numai bine iti doresc!

| UbexFlo explică (pentru Kramerwalt):

Multumesc frumos pentru cuvintele frumoase.

| UbexFlo explică (pentru Kramerwalt):

Hei.S-au gasit niste solutii intr-un final si problema e pe rezolvate intr-o oarecare masura.Adica azi, tata ar trebui sa ajunga in sicilia(daca nu azi, cel tarziu maine) de unde va veni inapoi cu un prieten care l-a rugat sa il aduca acasa cu masina pentru ca tipul respectiv nu e sigur pe el ca o poate face, pe cand tata are experienta si e obisnuit cu condusul continuu 3000 de km.Cu firma la care lucreaza nu stiu ce va face dar cert e ca nu cred ca ii mai trebuie sa se mai duca a2a oara pentru ca se plimba exact ca tiganu`cu cortu`. Daca se duce la prietenul ala, macar stiu ca e in siguranta si nu duce lipsa de nimic si vine acasa in siguranta.
Eu am ramas tot cu facturile neplatite si probabil ca azi o sa ma deconecteze de la Internet si am toate serviciile in pachet adica TV, Internet si telefonie dar na, asta e.
As avea de la cine sa imprumut niste bani dar persoana respectiva e un mare dusman al meu si ar face orice sa ma aiba la mana cu ceva ca sa-mi dea ordine si nu prea ma pot risca.Imi e dusman dar nu ne ciufulim, cu toate ca am avut niste razboaie mai ceva ca la Revolutie.Nu cred ca ot sa risc ca ma trezesc cu MARI probleme pe cap.

Bunicii mei, parintii tatalui, nu-l ajuta cu nimic, se prefac ca nu inteleg ca avem mari probleme si stateam asa si ma gandeam zilele astea ca bunicii nu au facut nimic o viata intrega sa ramana copiilor pentru ca au considerat ca nu au copii, ca nu au pentru ce munci(bunicu`tot se leaga de tata de tata ca de ce pleaca in afara, ca sa se duca distribuitor la fabrica de paine, dar el nu se gandeste ca acolo da 10 milioane pe luna si eu platesc 20 pe luna chirie, apa, gaz, si ce mai e) dar tata se chinuie, si asa bolnav cum e, se duce si munceste ca stie ca are copii, ca are pentru ce.
Nu vreau sa-l dezamagesc si nu vreau sa-l fac de ras sad Sa dea domnu` sa mai traiasca bunicii si sa vada o familie unita nu imprastiata.Toti nepotii lor se bat ca chiorii pe avere, pe o bucata de pamant si pe o casa care, daca n-o darami s-o faci la loc, n-ai ce face cu ea si bunicii se gandesc la nepoti, la 2 din ei defapt..Ca restul`nu exista pentru ei, la fel ca si proprii lor copii.happy

Am ajuns de la un subiect la altul, imi cer scuze dar m-am bulversat de tot.

| Kramerwalt a răspuns (pentru UbexFlo):

Cum am spus am luat o lectie de la tine, fii sigura totul se va termina cu foarte mult bine, sunt sigur de asta! Cu drag si cu multa dragoste, Dany!

| UbexFlo explică (pentru Kramerwalt):

Vai, multumesc :*
Si sa stii ca chiar se termina cu foarte mult bine.Se intoarce tot pe cursa cu firma respectiva dar e mai bine, am vorbit cu el la telefon si l-am simtit altfeltongue Au inceput sa mearga lucrurile din ce in ce mai bine si acum il asteptam acasa, pana diseara cel tarziu ajunge :Xtongue:X:X:X:X

| Kramerwalt a răspuns (pentru UbexFlo):

Ma bucur enorm de mult, stiam ca totul va fi bine, stiam ca va fi un final frumos, de obicei oamenii buni sunt rasplatiti iti doresc o viata frumoasa alaturi de tatal tau si de toti ceilalti, cu acelasi drag si aceeasi dragoste Dany!

| UbexFlo explică (pentru Kramerwalt):

Multumesc frumos, la fel iti doresc si tie si sa ai parte doar de bucurii.:*>big grin

| Kramerwalt a răspuns (pentru UbexFlo):

Multumesc, dar din pacate stiu ca nu va fi asa!

| UbexFlo explică (pentru Kramerwalt):

Pai de ce?sad

| Kramerwalt a răspuns (pentru UbexFlo):

Hai sa fim seriosi, sa am tot ce imi doresc? nu cred asta, stiu ca viata are si problemele ei mai mici, mai mari.Nu voi avea parte doar de bucurii nimeni nu are parte doar de ele(din nefericire).

| UbexFlo explică (pentru Kramerwalt):

Aaa..asta da happy Ma gandeam ca poate treci prin vreo perioada greasad

| Kramerwalt a răspuns (pentru UbexFlo):

Nu,sunt prea mic pentru a avea perioade grele acum nu stiu decat sa ascult muzica sa citesc si sa ma joc dar sunt sigur ca voi avea si eu o viata ca toti ceilalti plina de necazuri dar si de bucurii de nereusite si succese si asa mai departe.Dar la fel de sigur sunt ca voi trece prin toate.

| 5a a răspuns:

Azi dimineata la 6 ma pregateam sa merg la munca si mi-am zis in gand sa intru 5 min pe laptop sa vad ce mai este pe TPU si din intamplare am fost dat peste intrebarea ta. M-am intristat cand am fost citit si la varsta pe care o ai de 17 ani. sincer m-ai uimit, esti foarte maturizata din punct de vede psihic, sincer sa fiu daca puteam eu personal te ajutam cu ori si ce mare pret. Eu am 20 nu e prea mare diferenta dintre varsta, lucrez si eu prin strainatate si stiu cum este. Odata ce nu gasesti un loc de munca, odata ce nu ai bani si vezi ca nimeni nu te poate ajuta eu cred ca poti sa o iei si razna, practic inebunesti, cred ca este ce-l mai neplacut sentiment.
Hai sa-ti spun si eu o poveste despre tatal meu, acum cu 14 ani in urma a plecat din tara, dar a plecat cu pasaport fals ( cetatean francez ) el nu stia nici o boaba de franceza laughing tu iti dai seama ca daca il intrebau aia ceva il prindeau si facea puscarie. Pai el daca era la puscarie de unde bani acasa? eu cred ca nu imi terminam nici 8 clase, nu pot sa-mi imaginez ce se intampla. Am vrut sa-ti spun ca nu esti singura care are probleme, cred ca 80% sau mai multi romani, polonezi, bulgari indiferent de nationalitate toti avem probleme cu banii. Eu vad aici in straintate este plin de indieni in anglia, plin de bulgari, polonezi gasesti la tot coltul. In ucraina acolo muncesti o zi ca sa cumperi un pui.
Daca iti spun lucrurile astea nu ai sa ma crezi, Romania ca atare o duce bine ca facem parte si din U.E. da Ucraina de exemplu? mori de foame.
Si sunt atatia oameni pe planeta asta care nu au tot ce le trebuie da ma rog sti care e faza cu noi daca se intampla ceva intram in panica si nu e bine deloc. Ori cum dupa cate am vazut ai scris ca s-a cam imbunatatit situatia, sfatul meu este Capul Sus!
Si incearca sa faci meseria care iti place, nu o fa de dragul tatei ca el maine/poimaine se duce, ca imbatranim cu totii, odata si odata toti murim tu ai sa fi mai marisoara, ce te faci apoi? Stai in ulei si in miros de motorina si muncesti ca un barbat peste 6 milioane?

| UbexFlo explică (pentru 5a):

In legatura cu meseria.Mi-a intrat in sange chestia asta pentru ca am deja un plan de afaceri pentru un salon de tunning de care nu ma pot folosi pana nu fac 18 ani, din pacate>Insa e pus bine, l-am inscris intr-un concurs si cunostintele ma vor ajuta foarte mult.N-am de gand sa isi bata joc angajatii de mine si sa-mi zica adevaruri"mincinoase"si eu sa pun botu`.

| agnessme a răspuns:

Daca nu ai gasit inca un job perfect.......mai ai o sansa! http://adv.justbeenpaid.com/? r=rh2h7V6zGi&p=jssbooster14 poti simplu sa lucrezi de acasa. nu trebuie sa stii calculator, decat sa tastezi! BAFTA!