| ιυвιтα a întrebat:

As vrea sa vorbim despre un subiect extrem de interesant dar foarte dureros:Avortul,cum credeti voi ca acele femei sunt in stare sa-si omoare in aceste fel propriul copil? Vi se pare acest lucru normal?
Suntem intr-un secol in care exista prezervative(foarte multe firme de la cele mai ieftine la cele mai scumpe),exista anticnceptionale,steriletul,etc,foarte multe metode prin care te poti proteja de o sarcina nedorita,dar daca ramai insarcinata,pastreaza copilul,el nu are nicio vina,mie personal mi se pare crima,cu adevarat o infractiune,omori o fiinta umana,propriul copil, fara nicio vina si care nu se poate apara.
Astept parerile voastre!
http://www.google.ro/......tp?/imgres

7 răspunsuri:
| annahandball a răspuns:

Nu e normal, dar pana la urma ce este normal in lumea asta?
Si daca pastrezi un copil pe care il abandonezi imediat la spital sau il duci acasa unde mai ai inca 10 care cer si ei o viata normala, ce faci? E mai bine asa sa distrugi viata unui om nevinovat inca de la nastere si sa il faci sa sufere?
Adevrat, daca oamenii s-ar proteja ar fi super ok, dar uite ca nu toti o fac, iar cand ajung la momentul decis se gandesc ce pot ei sa ii ofere unui copil, nu?
Daca nu ar fi metoda asta de legala femeile ar face ca si in perioada comunismul cand, sa fim seriosi s-au pierdut multe vieti din cauza acestei probleme...
Nu este ok sa avortezi, dar nu este nici ok sa distrugi o viata de omwinking
E totusi pacat ca s-a ajuns la modul acesta penibil de gandire...ce a atat de greu sa te protejezi?

| M25M a răspuns (pentru annahandball):

Este foarte just ceea ce spui tu referitor la metodele de contraceptie dar sunt cazuri in care se intampla sa nu functioneze. Sunt cazuri in care copii nedoriti ajung sa fie maltratati, abuzati. NU sunt pro avort dar nici contra. Tot ce spun este ca nu trebuie privit ca o crima. Decat sa fie abandonat si sa creasca fara cunoasterea sentimentului de iubire si caldura a parintilor si sa invete de la o varsta frageda ce inseamna suferinta, iar in locul copilariei sa fie chinuit de ganduri depresive prea mari pentru varsta lui avortul poate insemna o cale de evitare a tuturor acestor chestiuni. Si ma repet, cu riscul receptionarii invectivelor, este dovedit psihologic si stiintific ca fatul nu are constiinta nu stie ce este moral si imoral bine sau rau, dragoste sau ura. Aceste caracteristici definitorii pentru fiinta umana se insusesc abia dupa nastere. Repet nu sunt pro sau contra doar mi-am expus punctul de vedere. Sper sa nu fi jignit pe nimeni prin aceasta.

| annahandball a răspuns (pentru M25M):

Nu, e super ok ceea ce ai ziswinking

| GabiiHaș a răspuns:

Si eu sunt de aceeasi parere.
Cand am auzit ca o prietena a vrut sa faca avort, m-a durut sufletul.Dar bunul Dumnezeu i-a luminat mintea si s-a razgandit.dar din pacate a dat copilul spre adoptie..atat de mila mi-a fost de copilul ei, incat imi vedea sa-i fac orice, dar sa nu fiu mandra de ea,
http://www.google.ro/......tp?/imgres

| Brâncuşi a răspuns:

Pentru unele fete, fara minte da, este floare la ureche, eu daca as fi fata nu as omora propriul copil, oricare ar fi situatia, daca tu ai fost proasta si nu ai stiut sa te protejezi si nu ti l-ai dorit copilul nu are absolut nici o vina.

| M25M a răspuns:

Probabil voi primi multe injuraturi dar avortul nu trebuie privit ca o crima. Religia face ca aceasta actiune sa para un pacat, un lucru catalogat ca imoral. Fatul nu este o fiinta umana, este doar un organism viu si atat, nu are constiinta nu stie ce este rau si nu, nu are dezvoltat creierul pentru a-i trimte pulsiuni sub forma de sentimente, nu stie ce este frica bucuria tristetea iubirea. Nu are constiinta de viata nu are stiinta de moarte. Abia dupa ce se naste capata aceste insusiri, cunostinte. Intre a naste un copil nedorit, sau abandonat, cu posibilitati minime pentru un viitor normal, intre a da nastere unui copil care va afla pana la urma ca a fost o greseala si crescut doar din imperative etice/religioase afectandu-i astfel psihicul si un avort care sa-l scuteasca de multitudinea de intamplari nefericite care i s-ar putea intampla, avortul nu suna/pare atat de rau.

| ιυвιтα explică (pentru M25M):

Totusi este o parte din tine, e ca si cum ti-ai face rau singur