| Z10fortza a întrebat:

Buna TPUhappy. Comunitate TPU, daca va spun, nici nu stiu cu ce sa incep.Am fost atat de preocupat zilele astea de schimbarea numelui contului(am stat sa caut unul mai bun) incat am uitat ca luna asta fac 18 ani si am o intrebare legata de acest eveniment.Dar inainte de asta mai am o nelamurire.La ultima intrebare cineva mi-a spus sa nu ma loghez cu Facebook sau orice alt site de socializare ca o sa se vada usor cine sunt.Eu unul nu m-am logat cu Facebook, mi-am creat propriul cont, dar cu toate astea am impresia ca identitatea mea nu e 100% protejata. Spuneti-mi daca puteti afla cine sunt.Chiar daca se poate vedea cine sunt, nu imi fac prea multe probleme, deoarece nu consider ca intrebarea mea este jenanta sau stupida.
Deci...
Dupa cum ati citit mai sus am 18 ani, sunt la liceu in clasa a 12 si la vara am bacul.Invat pentru el, toate bune si frumoase, pana cand mama a decis sa-mi limiteze internetul ca sa invat mai mult.De atunci imi reincarc cartela foarte rar,pentru ca nu mai am foarte multi bani(ii strang pentru majorat). Adevarul este ca, da, imi fac griji pentru bac si sunt trist ca nu am internet, dar perioada asta ma gandesc cel mai mult la majoratul meu.Initial nu am vrut sa-l fac, dar am vazut la niste prietenii pe Facebook ca l-au facut si acum vreau si eu.As vrea si eu sa invit pe cineva doar ca nu am prieteni(foarte multi).Am vorbit acum 2 luni cu un fost coleg pe Facebook in ideea sa iesim prin parc si sa-l invit la ziua mea.Problema e ca, dupa ce am epuizat toate intrebarile pentru el pe care mi le-am facut in minte inainte sa-l contactez, nu am mai stiut ce sa-i zic. Efectiv m-am blocat.
Sa improvizez era imposibil.Am facut pauze lungi intre mesaje, l-am intrebat de prea multe ori ce face la scoala si am ajuns chiar, din lipsa de idei, sa-l intreb lucruri personale.Pana la urma, l-am intrebat direct daca vrea sa iesim prin parc si a zis ca e frig, ca avem bacul, ca e la tara si ca poate ne vedem in vacanta de iarna.Acum nu cred ca imi va mai raspunde la mesaje daca incep doar cu un simplu "Salut(si numele lui)". Problema cu mine este ca la aproape 18 ani nu pot sa port o conversatie mai lunga si complexa.Nici eu nu stiu cum s-a ajuns aici.Pot spune doar ca din copilarie am fost o fire mai retrasa si nu am avut multi prieteni pana acum(ii pot numara pe degete, serios).La scoala nu ma inteleg bine decat cu un baiat pe care l-am invitat la majoratul meu.In rest nimeni nu vorbeste cu mine. Unele fete chiar se ia de mine, ma jignesc, una mi-a infipt un creion in spate la ora de mate.E totusi si o fata de la mine din clasa care nu se ia de mine.Pare o fata de treaba cu care ai avea ce sa vorbesti, dar daca chiar ar vrea sa vorbeasca cu mine nu are cu cine.La majoratul meu vreau sa invit si o fata(nu ea) si stiu ca nu va fi usor sa accepte invitatia. Spuneti-mi,va rog,ce as putea sa le zic ca sa vina la ziua mea. Dati-mi idei de conversatii, ce sa le zic, orice numai sa nu mai tac ca prostul. Daca nu imi spuneti ce sa vorbesc cu ei in general, macar spuneti-mi acum ce sa le zic ca sa vina la majoratul meu.Multumesc
Am vrut sa postez intrebarea asta de Sf.Andrei si sa urez la multi ani tuturor andreilor si andreelor, dar am mai avut ceva de modificat la ea si nu am putut.Dar cred ca este mult mai bine ca am postat-o azi, pentru ca este 1 decembrie,deci la multi ani tuturor.
Si da,stiu ca este o intrebare lunga,imi pare rau,nu am vrut sa scriu atat, dar daca tu ai ajuns pana aici inseamna ca, probabil, cel putin o persoana mi-a citit intrebarea si este o sansa sa primesc un raspuns.

1 răspuns:
| WaterDrop a răspuns:

"Unele fete chiar se ia de mine, ma jignesc, una mi-a infipt un creion in spate la ora de mate" Te rog mult sa`mi faci si mie rost de numarul ei! Greu de gasit una ca ea sad

Um, stii, cu cat te gandesti mai mult la ce si cum sa le spui, cu atat mai greu iti va fi sa gasesti un subiect si vei parea o persoana nesigura pe ea.Este aproape imposibil sa ramai fara subiecte de discutie daca te legi de ceea ce spun ei/ele deja iar tu continui cu o intrebare legata de acel lucru.Iar daca chiar ramai fara idei, atunci poti spune orice aberatie iti trece prin minte daca simti neaparat nevoia sa vorbesti ceva.Te vor intelege.

Cat despre dilema ta, intre TPU, Facebook, Majorat si Bac, as sugera sa te concentrezi pe bac, pentru ca mai ai destul timp in viata sa te distrezi si sa cunosti persoane noi.