| anonim_4396 a întrebat:

Credeti in existenta liberului arbitru?
Daca DA argumentati-va raspunsul.Multumesc.

4 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Suntem liberi sa facem alegeri. Dar alegerile noastre nu mai sunt de mult, daca au fost vreodata, libertati.

| EmaS a răspuns:

In viata facem alegeri.Fiecare dintre noi alegem ce scoala sa urmam, ne alegem partenerul de viata, locul de munca, alegem sa ascultam sau nu de Dumnezeu. El nu ne-a creat niste robotei care sa execute niste comenzi.

| RAY a răspuns:

Da cred ca noi ne distrugem singuri cu mana noastra sunt convins de asta,religios nu exista asa ceva, dumnezeu stie totul, orice lucru care il faci, inainte sa te nasti tia creat viata care o traiesti, daca dumnezeu nu stie un singur lucru atunci numai e autostiitor

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Da, cred deoarece suntem liberi de a lua decizii. Şi Biblia arată că Dumnezeu ne oferă posibilitatea de a alege ce mod de viaţă vrem să urmăm. (Deuteronomul 30:19 - Iau astăzi cerurile şi pământul martori împotriva voastră că ţi-am pus înainte viaţa şi moartea, binecuvântarea şi blestemul. Alege viaţa ca să rămâi în viaţă, tu şi urmaşii tăi)