| chiftelutacrocanta a întrebat:

Buna TPU cum sa ai incredere in tine si sa fii tu insuti cand vorbesti cu o persoana?

4 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Singurul lucru foarte bun pe care poti sa il faci este sa iei decizia de a vorbi cu cineva.
De aici incolo conteaza foarte mult de persoana cu care vorbesti. Poti sa ai toata increderea din lume. Daca vezi ca persoana aia nu are respect pentru valorile la care tii, se duce naibii totul. Nu e vorba de incredere, e vorba tocmai de faptul ca nu mai poti fi tu. Si atunci trebuie sa scurtezi discutia pentru ca deja nu ai ce sa mai castigi de acolo. E timp pierdut.
Eu unul cand vorbesc prima data cu cineva sunt stingher pana reusesc sa scanez energia persoanei si fac asa o analiza sa vad cu cine stau de vorba.
Apoi daca simt ca persoana nu a venit cu nicio agenda si e realmente interesanta sa ma cunoasca ma deschid si incep sa fiu mai relaxat, mai cu simtul umorului, mai indraznet. Ori devin rigid pana fac persoana ori sa vorbeasca singura ori sa plece sa scap de ea daca vad ca nu incurajeaza felul meu de raportare de niciun fel.

| gemeni6226 a răspuns:

Daca stiu ca intentiile mele sunt bune fata de acea persoana si cind stiu ca simt doar lucruri bune in legatura cu acea persoana e foarte simplu sa fiu eu insumi.Atunci e mai greu cind am avut un conflict cu o persoana si am resentimente.Atunci imi zic:chiar daca ea el nu ma suporta trebuie sa ma comport parca ea el m-ar simpatiza.Astfel trec de situatia complicata de a vorbi din nou cu respectivul, respectiva si apoi vad eu ce mai iese. Daca il o salut si tot dusmanos dusmanoasa este atunci ma tin departe. Pina cind nu vine o situatie ca are nevoie de mine si se reiau mai greu sau mai usor conversatiile dintre noi.

| Anonimuserr a răspuns:

TE gândești în primul rând că nu ești mai prejos ca nimeni și tu trebuie să îți iei inima-n dinți să faci acest pas. Timiditatea să o lași de o parte. Tu ești tu, tu ești o entitate X este alta. Faci după cum îți dictează conștiința.

| AlyAly524 a răspuns:

Pai...daca cu o fata si eu is fata hai sa-ti spun deci
Tu:Bună
Ea:salut
Tu:M-am gandit bine si am hotarat sa te invit in oras
Ea:Sigur vreau
Ea:Nu vreau.
Pai daca vrea depinde daca ai 18 ani invit-o la film daca ai 15-17 la o cină
Daca nu vrea las-o in pace ea greseste nu tu mai suntbmulte fete nu numai ea dar daca ai zis ceva gresit la o persoana zi asa:imi pare rau ca team suparat oricum nu tu gresesti deci ai încredere nici cum nu va fi vina ta daca ai mintit macar spui adevarul ține minte
NU E VINA TA!