| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.E greu sa iei peste 9 la bac la romana?
Adica eu invat comentariile, dar problema e ca am auzit ca se corecteaza foarte drastic.Ce parere aveti?

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum imi spunea diriginta care era si profa de romana: tu nu imi citesti comentarii, tu imi citesti cartea. Nu se compara cititul unei carti cu comentarii sau rezumate. Si la facultate se vede cine a citit si cine nu, adica cine doar s-a uitat la niste comentarii pe net. Incearca cat poti sa citesti cartile integral, iti iau timp dar se va vedea rezultatul. Ca sa iei peste 9 trebuie sa te bagi serios in citit, nu te duci pe principiul: merge si asa, o sa iau eu cu comentariile astea doua ce le-am gasit. Daca vrei rezultate bune in viata trebuie sa depui efortul necesar. Notele bune si rezultatele bune nu se iau incercand sa "furi" treaba cu un rezumat care pare mai bun. Iti faci tu propriul rezumat dupa ce citesti cartea. Citeste romanul Ion, sigur inca se mai cere. E foarte interesant si ramai cu mult mai multe decat dupa ce te uiti peste un rezumat de cateva pagini.

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu învața comentariile pe de rost. Citește cărțile și încearcă să scrii cu cuvintele tale altfel îți va fi greu.
Învață logic, schematic și o să îți fie mai ușor.

| Osneros a răspuns:

Lasa cititul daca nu poti inghiti cartile alea. O sa-ti faci mai mult rau decat bine incercand. Memoreaza comentariile, ca asta vor ei sa vada. Comentarii papagaliceste. Daca gandesti singur n-o sa mai spui prostii care suna suna, n-o sa mai spui ca ciocarlia e pasarea care zboara cel mai sus, ciupercile apartin regnului vegetal si alte bazaconii. O sa le spui lucrurilor pe nume si probabil o sa contrazici opinia autorului, ceea ce e FIX OPUSUL a ce vor profesorii. Ca sa iei nota mare, autorii trebuie laudati, aprobati si aplaudati, nu contrazisi.

| Andra9pk a răspuns:

Inveti comentariile.dar sunt unele detalii care, doar daca citesti cartea le stii.
Si asa isi dau seama profesorii daca ai citit sau nu.
Comentariile de pe net de exp, sunt superficiale.

| Andra9pk a răspuns:

Oricum,ideea e sa scoti minim 2 pagini la comentariu. orice ar fi.
Si scrisul frumos se puncteaza, si sa n-ai greseli gramaticale.