| Elena82 a întrebat:

Îmi doresc să dau la facultatea de medicină, dar nu știu pe care să o aleg. Mă gândesc la București, Cluj sau Iași. M-ar interesa să știu la care aș avea șanse mai mari să intru, la care este seriozitatea mai mare etc. Nu în ultimul rând, aș vrea să știu care din cele 3 orașe are oportunități mai mari și atmosfera mai plăcută. Mulțumesc frumos!

5 răspunsuri:
| Teo29 a răspuns:

Intereseaza-te si vezi daca au date diferite, Oradea, Aradul ( e privat ) sau Bucuresti-ul ( privat ) cred ca vor avea date diferite, dar trebuie sa te interesezi sa candidezi in 2 locuri.

In opinia mea, iti recomand sa dai la Oradea daca au toate admiterea in aceeasi zi, te pregaesti grozav si intri. Dupa primul an te transferi oriunde doresti in tara...

Iti zic asta pentru ca restul facultatilor au admitere si concurenta foarte, foarte mare! Asa ca este riscul sa stai acasa 1 an si e pacat...Mai ales daca se baga admiterea la toti in aceeasi zi, cauta o facultate cu locuri cat de cat multe, concurenta mica si admitere usoara ( si Constanta e de luat in calcul, se intra si cu 5... )

Conteaza mult rezidentiatul sa il faci intr-un centru universitar, recomand Cluj-ul iar in facultate daca inveti, oriunde poti face performanta.

Sunt doar cateva sfaturi, vei face cum doresti dar analizeaza bine, ia-ti cartile de admitere din timp, studiaza materia de pe site-ul facultatii cum trebuie, DU-TE LA SIMULARE!

Succes happy

| alex15ccc a răspuns:

Cluj

| Geici7474 a răspuns:

Toate cele 3 facultati pe care tu le-ai enumerat mai sus sunt foarte bune. La Iasi ai avea cele mai multe sanse sa iei admiterea deoarece este mult mai putina materie de invatat fata de celelalte centre, dar nu ti-as recomanda aceasta facultate deoarece am auzit ca stau cam prost cu practica. Ca oras, cele mai multe oportunitati le ofera Bucurestiul, dar din punctul meu de vedere mai buna este facultatea din Cluj.

| One25 a răspuns:

Daca au date de admisie diferite, poate reusesti sa candidezi la 2 sau chiar la toate 3 si alegi apoi. Cred ca oportunitati gasesti oriunde dar pana termini Medicina, pana prinzi un pic de experienta... s-ar putea sa mai schimbi vreo 3-4 orase.

| alex15ccc a răspuns (pentru One25):

De anul asta toate facultatile au admiterea in aceeasi zi