| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU incep cu povestea mea si sper ca voi sa ma puteti indruma pe drumul cel bun,sunt cu un arab de o jumatate de an,el e musulman si ma iubeste la fel si eu il iubesc dar mi-a spus ca daca vreau sa fiu cu el trebuie sa ma convertesc la islam,voi ce ma hotarati sa fac? repet il iubesc foarte mult.(chestia cu "o sa isi ia mai multe femei nu e valabila, sa jurat pe dumnezeul lui ca nu o sa faca asa ceva si ca in familia lui nimeni nu a facut asa ceva) deci TPU voi ce ma hotarati sa fac?

12 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Ce-ti dicteaza inima. daca tu crezi ca nu poti trai fara el treci si la islam. Vrei sa pleci cu el acolo sau ramane-ti in tara?

| casandra2222 a răspuns (pentru onasis1961):

Pai el m-a intrebat unde vreau sa stam in Romania in belgia (pentru ca eu aici locuiesc de cand aveam 2 ani) sau in tara lui? iar eu i-am zis ca unde vrea el...

| darrio2007 a răspuns:

Gandeste-te de mai multe ori inainte sa faci acest pas.Ei difera foarte mult de noi.Cultura,religie,mod de viata etc.Cunosc asemenea cazuri.A luat-o in tara lui si acolo ea era o sluga.Alaturi de celelalte sotii ale lui.Nu pune mare pret pe juraminte.Intereseaza-te de obiceiurile si modul de viata musulman.

| mona a răspuns:

Sincer chiar nu stiu ce as putea sa te sfatuiesc, atat iti pot spune sa te gandesti de doua ori inainte de a face ceva ce probabil vei regreta[sau nu]

| sabin89 a răspuns:

Ai vazut cum chirurgul taie fara mila, stiind ca in urma acestei operatii pacientul se va simti bine? Cam la fel trebuie sa faci si tu, e o operatie dureroasa pe moment (despartirea de el), dar este necesara pentru binele tau. Deci, curaj!

| relian a răspuns:

Arabii nu sint oameni seriosi.Am cunoscut citiva si topti la feliti jura in fata dar de fapt minte.Te face sa crezi ca e adevarat ce spune, se agita mult, gesticuleaza si asa mai departe pentru a da asa un aer care sa afrate ca vai saracu ce cinstit este.De fapt este un mare mincinos.De luat alte femei fi sigura ca nu is va lua,dar asta nu pentru ca tia jurat el tie asta,ci pentru ca acele femei trebuies intretinute,iar la ei doar cei bogati au asa femei mai multe.Tu crezi ca un amarit de arab are femei balamuc? Pai nu are nici macar una, uite si cazul tau, de ce a trebuie sa te gaseasca pe tine, de ce nu si-a gasit o araboaica? Pt ca e vai mama lui de asta, este un sarantoc si normal ca femeile lor nu se uita la el.Si inca ceva tu va trebui sa te faci araboaica sau cum se spune sa treci la religia lor, iar daca nu ai la fel trebuie sa te faci.Si va trebuie sa inveti ceva cuvinte in araba ca or sa te intrebe cum se spune aia ailanta etc.Problema ce eu nu prea inteleg este de ce voi fetele acceptati asa ceva din partea lor. Pina la urma tu esti om el este om tu ai o reliogie sau nu ai si nici nu vrei sa ai asa ca si tu iai putea spune acelasi lucru.Ia spune-i uite mai arabescule ce mam gindit.Ma vrei ok fate crestin sau budist si atunci mai ma gindesc daca sa te iau de barbat sau nu.Si sa vezi ce spune.Chestia asta ceti cere el este o alta dovada ca femeile p[t ei sint obiecte adica ceva asa ca o podoaba, ca o bratara ca un inel.Si daca tu nu te faci musulmana te asigur ca nu o sa te ia de nevasta nicicum.Si stii ceva? Mai bine ramai tot la un roman dealnostru ca e mai sanatos.Nu stiu ce oti vedea voi la arabi.Aia nu-s normali tu. Poate or mai fi dar unu la milioanesi aia deja traiesc de f muti ani in afara tarii lor. Sfatul meu este sa il lasi si sa iti gasesti un alt om normal.Arabii nu sint oameni normali, sint niste fanatici religiosi asa ca stai departe de asemenea specimene.

| relian a răspuns:

Vrei sa nu mai stii cei aia fusta scurta? vrei sa afli cum se imbracau luptatorii aia NINJA? Atunci fate musulmana ca asa o sa te tina o sa ti se zica femeia ninja.Eu vad cum se poarta ele nu in tara lor ci in franta in america umbla de zici ca sint ninja pe cuvint daca mint.Eu asa ceva nu am vazut in viata mea.Doar ochii li se mai vad.O sa iti pui batic pe cap imediat ce te-ai si maritat.Nu mai vorbesc daca porti pantaloni, peste vei folosi obligat si o fusta larga.Tu cred ca nu stii in ce te bagi.Dar na daca iti place o viata sa fi sclava unui arab inseamna ca asta vrei. Daca vrei ca viata ta sa apartina altuia fara ca tu sa ai nimic de zis, sa nu ai opinia ta sa nu ai si tu un cuvint de spus atunci naspa, inseamna ca asa te-ai nascut sa fi roaba.Asa ca iti doresc bafta si sa asculti cit mai bine de stapinul tau arabu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa fi constienta ca atat religia lui cat si modul de viata e foarte, foarte diferit de al nostru. Daca te convertesti si pe deasupra te mai si muti inapoi in tara lui, vei depinde total de el. Femeile nu au drepturi acolo.Si el a crescut invatand asta.
E o decizie mult prea importanta ca sa o iei dupa numai o jumatate de an de relatie. Acum esti indragostita si poate putin subiectiva.
Plus ca mi se pare cam ciudat ca deja vrea sa to convertesti.
Dar asta e doar parerea mea, tu faci cum crezi ca e mai bine.
Iti doresc noroc si sa ai o zi frumoasa happy

| BrokenArrow a răspuns:

Niciodată nu m-aş converti la o anumită religie pentru cineva. Indiferent de ce religie e vorba.
Şi nu-i inţeleg pe oamenii care fac asta :/

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau. Pentru asta, 6 luni este timp scurt. Doar daca esti disperata si fraiera accepti sa te convertesti,, ca sa fii cu el,,
Discutati cu familiile voastre. Desigur ca ei au sa fie impotriva relatiei, insa macar stii pe unde te aflii.
6 luni este prea putin timp in care sa aflii daca esti sau nu capabila tu + iubitul tau sa infruntati piedicile.

| AlbaAura a răspuns:

Parerea mea e ca ar trebui sa te gandești foarte bine și nu te lasa doar in voia sentimentelor.Rațiunea are rolul de a porunci și dorința de a supune.Se spune ca in dragoste alegem cu inima dar situația in care te gasești este destul de delicata. Face-ți parte din lumi diferite iar tu pleci din start cu un dezavantaj imens.Nu cunoști lumea lui și ceea ce e foarte important, sacrificiul ce-l ai de facut convertindu-te la islam.Nu ramane doar la ceea ce el ți-a spus și documenteaza-te inainte de a face ceva ce poate mai tarziu ai sa regreți.La islamiști credința e mai presus de orice. Femeia se supune barbatului in totalitate.Cauta pe net pentru ca ai acces la foarte multe informații și detalii referitoare la islam.
Sunt sigura ca raspunsul e departe de dorința ta, insa raman la parerea ca ai nevoie de multa cunoaștere și rațiune in decizia ce o vei lua.Mult noroc!

| cristina8180 a răspuns:

TheaR are dreptate, in tara lui femeile sunt private de drepturi si in plus vei avea o viata in care nu te poti bucura decat de ce iti ofera el si atat....chiar cred ca este nasol, am si eu o verisoara intr.o relatie la fel ca tine numai ca ea nu a acceptat aceasta convertire deoarece a fost in vizita la familia lui si i s.au impus anumite reguli care a facut.o sa renunte....parerea mea