| coffeeoclock a întrebat:

scuze pentru aceasta intrebare stupida, dar - stiu de foarte mult timp ca vocea mea nu este precum o aud eu. (daca intelegeti ce vreau sa spun). M-am inregistrat cantand dar si vorbind pe telefon, am intrebat pe cineva daca este aceeasi voce pe care o am eu cu adevarat si a spus ca da. Pur si simplu am ramas uimita, deoarece eu o aud total diferit. Iubesc sa cant, dar mi-e rusine sa cant in fata cuiva deoarece stiu ca am o voce oribila (cea pe care o aud ei)... probabil ca daca as auzi aceeasi voce de pe inregistrari, n-as mai vorbii prea des si nici canta. (niste colege m-au auzit cantand odata si au spus ca am voce, dar... tot nu este la fel de ok ca cea pe care o aud eu, si nici macar pe langa. sad tocmai de aceea nici nu vreau sa urmez cursuri de canto). Voi ce parere aveti?
Vi s-a intamplat sa ramaneti uimiti de vocea pe care o aveati in vreo inregistrare video/audio? sad eu una chiar sunt trista ca e o asa mare diferenta... intre cea pe care o aud eu, si cea pe care o aud oamenii din jur.

2 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Vocea inregistrata este diferita fata de cea pe care o auzi tu,atunci cand vorbesti pur si simplu. Daca te inregistrezi cu telefonul, daca te filmezi cu camera de luat vederi, cand si vorbesti, o sa vezi ca ai alta tonalitate, la redare.

| AnutzaBM a răspuns:

Da mi s-a intamplat, eu sunt de parere ca telefoanele sau inregistrarile modifica vocile noaste, dar intr-o mica masura...nu te intrista cine este langa tine si te asculta, aude fix aceiasi voce pe care o auzi tu happy si daca ai inclinatii spre canto, du-te la niste lectii nu da cu piciorul, chiar s-ar putea sa ai o voce frumoasa.