| NU.Conteaza a întrebat:

Trebuie pana saptamana viitoare sa-mi gasesc o idee de atestat, sunt clasa a 12-a la intensiv informatica, si nu am nicio idee. M-am gandit sa fac un site, dar nu stiu despre ce.sad
Daca poate sa ma ajute cineva cu idei de atestat, cineva care a m-ai facut asa ceva. Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| vmmro a răspuns:

Salutare,
Gandeste-te la ce-ti place mai mult sa faci. Ce pasiuni ai? Daca iti place muntele poti sa faci un site de prezentare a unei zone montane cu o harta interactiva cu trasee. Iti place muzica lui xxx? Fa un site fun-club. Esti interesat de fotografie, fa un site despre acest subiect. Important este sa iti placa domeniul respectiv si sa fii in tema.
Spor la lucru si bafta la examene happy

8 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nu știu ce faceți voi la liceu la intensiv informatică, dar poți face niște programe care să facă ceva.
Anterior lui 1990 se făceau programe științifice în limbajul Fortran și programe economice în limbajul Cobol și se învăța și analiză numerică.
Mergi la o bibliotecă și cauți niște cărți vechi de programare.
Voi învățați acum ca limbajele de programare C++ sau Pascal.
Poți să citești dintr-o carte veche de programare despre diverse programe ca să pricepi despre ce este vorba, și să refaci asemenea programe în C++ // respectiv în Pascal.
( deci pornind de la acele programe faci mai multe asemenea programe, în limbajul învățat de tine, la școală.)
Studiind asemenea cărți vei învăța și lucruri de analiză numerică eventual utile și la matematică și la fizică.

| MMihai a răspuns:

Dacă obligatoriu trebuie să faci un site, atunci nu este bună ideea mea, de a elabora niște programe, care să facă ceva.

| s3s a răspuns:

Salut.poti sa faci despre masini de lux, gasesti foarte usor si informatii, poze, video ce vrei tu sa pui

| tensazangetsu a răspuns:

Poti sa faci un site despre scoala ta sau ceva de genul asta...

| krysstal a răspuns:

Fa si tu despre flori, sau despre anatonie ca ai ce scrie, desene, dai click pe un nume sa te duca la o pagina, un pic de java, php, ceva baze de date...si iei nota mare

| gabytz18 a răspuns:

Fii atent aicea ideee originala. Fiind la mate info ca si mine imposibil sa nu aveti un pofesor afurisit care da numa 2-iuri de va terorizeaza. UN din asta exigent pana la extrem de baga groaza in voi cu note mici. Acuma e momentu sa te folosesti de chestia asta. In complicitate cu dirigintele afii toate notele de 2 din toti anii la toti colegii tai. Faci un site pe care sa ruleze poze, o segventa de poze sa curga ca un album sau cum iti imaginezi tu. Sau indexu (home page) sa arate un 2 facut dintr-un colaj de poze ale colegilor si cand dai clic pe una din poze sa apara numarul de 2-iuri luate de colegu respectiv in decursul a celor 4 ani. Si aicea te poti juca ca poti introduce cu sau fara teza sau si teza a fost. Ca sa compensezi poti baga si profesori cu realizari. Trebuie curaj, si in plus de asta depinde de simtu umorului a profesorilor si colegilor tai. IN arges s-a facut chestia asta acum cativa ani si a fost gustata foarte bine pe langa nota maxima elevul respectiv a primit si felicitari si simpatia profesorilor corectori.
Mult succes la bac si la atestat!

| NU.Conteaza explică:

Multumesc tuturor pentru sugestii, multumita voua mi-a venit o idee de atestat si sper sa iasa cum trebuie big grin

| simadb a răspuns:

Eu am facut la vremea la Divide et Impera, daca vrei pot sa-ti si trimit atestatul editat in ppt si cu cateva programele.