| Rosa27 a întrebat:

BUNA TPU.Va întreb voi ce ați face in locul meu? Provin dintr-o familie săracă și bolnavă psihic.Am casa, dar nu am deloc condiții, nu am unde să mă spăl și de foarte multe ori nici nu o fac.Sunt majora, dar nu lucrez pentru că nu sunt buna de nimic. Oamenii râd de mine, mă subestimează, își bat joc.Altii mă condamna,mă judecă și îmi zic că nu vreau sa fac nimic. Oarecum au dreptate, dar nu e neapărat că nu vreau sa fac nimic, ci nu îndrăznesc, am o stima de sine foarte scazuta.Mă feresc sa lucrez cu oameni cât pot fiindcă eu știu ce pățesc și mă apuc sa plâng.Tot din cauza unei stime foarte scăzute am refuzat să fiu împreună cu un băiat pentru că eu nu merit,eu sunt o neputincioasă,eu nu știu să fac mâncare,eu nu fac curățenie în casă că oricum casa mea arată ca o cocina, eu nu sunt frumoasa, a și încă ceva eu nu știu să mă descurc în viață.Cu părinții nu mă înțeleg, nici cu frații.Sunt singură în Univers! Am tulburări psihice de multi ani.Azi efectiv urlam cu un amar in suflet.Eu vă spun să va bucurați de casa pe care o aveți, de familia voastră, de locul vostru de munca, dacă ați fi ca mine credeti-ma, de mult v-ați fi luat viața.Eu nu mi-am luat-o pentru că mereu am sperat, dar am inceput sa disper.Fiecare zi si fiecare noapte reprezintă un chin pentru mine pentru că mă simt rău, fac crize atât ziua, cât și noaptea și de multe ori rămân cu sechele, foarte greu îmi revin dintr-o criza.Acum câteva zile când mi-am făcut contul pe TPU mă gândeam că am posibilitatea de a socializa și mai uit de probleme, numai ce vad ieri că scrie pe contul meu de TPU că nu mai am voie sa postez răspunsuri, că nu mi-am confirmat emailu și doar am făcut-o.Am cerut ajutor de la moderatori, dar trebuie să mă resemnez.Nu mai pot vorbi cu voi.Mai am dreptul la doar două răspunsuri și tare as fi vrut să mai socializez. Stiti alte site-uri unde as putea vorbi cu oameni? Mie TPU mi se părea cel mai ok... Și încă un lucru, puteți sa aruncați cu pietre în mine, să spuneți ce lucruri urâte vreți despre mine, eu oricum îmi cunosc adevărata mea valoare care e zero și nu am decât să vă dau dreptate.

7 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Daca nu tragi tu de tine sa faci ceva, nu o sa faca nimeni nimic pentru tine
Nu e cel mai plăcut lucrul sa mergi la job fiind "diferita", dar ai nevoie neapărat de un job, trebuie sa încerci
Adunați puterile si cauta un job, poate nu o sa gaseti din prima, dar nu te opri din cautat
Tine minte, ca fara eșecuri nu exista succes
Din greșeli si experienta înveți, când stai acasa stai pe loc si nu avansezi
Vezi de un pisholog, iar sa faci mâncare si curățenie nu e vreo filozofie, trebuie doar sa faci asa prinzi experienta, vezi ca sunt pe net multe tutoriale, bafta

| Rosa27 explică (pentru SilentRain):

Vad ca ai pus cuvantul diferita intre ghilimele.Inseamna ca nu ma crezi cand zic ca asa sunt, diferita.

| SilentRain a răspuns (pentru Rosa27):

Nu exista persoane cu adevărat diferite, mai exista persoane ca si tine, care au mai multe probleme sau mai puține de cât tine

| Dorotheea21 a răspuns:

Nimeni nu poate sa fie in locul tau, sa simta cum simti tu.
Poate ca in perioada aceasta ai trecut de la adolescenta la maturitate, de la o culoare roz, la cea mai inchisa pe care o are realitatea, si ai avut un oarecare soc crezandu'te depresiva clinic.
Mai asteapta. Dupa ce trece perioada asta de restrictii cu virusul, viata va exploda pentru toti, si pentru tine si in jurul tau, si poate o sa o vezi altfel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fă-ți alt cont și nu uita de confirmare, dacă moderatorii nu ți au oferit nici un răspuns dacă nici asa nu merge fa ți alt email și îți faci un cont nou TPU pe emailul respectiv numa sa nu uiți sa confirmi emailul.

| Rosa27 explică (pentru anonim_4396):

Pai deci contul asta il sterg? Eu mi-am confirmat emailu si imi aparea ca e gata, s-a rezolvat, da tot nu merge.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rosa27):

Nu îl poți șterge moderatorii o fac dacă o ceri tu. Vezi mâine, poimâine ar trebui sa meargă dacă ai confirmat emailul și le ai scris moderatorilor ar trebui sa îl aprobe.