| Cipi1212 a întrebat:

Bună, Trăiesc intr-o zonă fără poluare. Îmi place să colectez apă de ploaie mai ales pentru plantele din casă. Când nu am apă de la fântâna consum apa de ploaie. E adevărat că este asemănătoare apei distilate?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"apă de ploaie...E adevărat că este asemănătoare apei distilate?"

teoretic da, practic orice particulă din aer (și ce mai spală ea) e colectată de ea și o inglobează in stropii ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e recomandat sa bei apa de ploaie sub nici o forma. Mai bine consumi apa de la robinet decât de la chiuveta decât apa de ploaie.

| Standt a răspuns:

Teoretic, da. In realitate nu stiu daca mai exista zone atat de curate, nepoluate.
Si, cum strangi apa aia? Daca e prin scurgere de pe acoperis, deja are praf si alti poluanti.