| Curious2 a întrebat:

Buna tuturor, cred ca am mai postat o data acesta intrebare aici, pe site.
Care este utilitatea unei centrale nucleare?
Va intreb, pentru ca am vazut recent o stire, cum ca Arabia Saudita pregateste construirea unui nou reactor nuclear.

4 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Centralele nucleare se folosesc pentru creare de energie din ce stiu eu. Gaseai totusi si pe google mult mai detaliat decat ti-ar putea spune careva de aici fara un copy paste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru producerea de energie. Este cam cel mai economic mod.

| Curious2 explică (pentru anonim_4396):

Aha.
Energia electrica, pe care o am, cand inchid intrerupatorul provine de la centrala nucleara?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Curious2):

Nu,cea de la noi e pe carbune parca, insa poate proveni si de la centre nucleare. Japonia de exemplu inainte de tsunami-ul ala producea 30% din electricitate prin centrare nucleare si vroia sa creasca capacitatea.
Energia nucleara este mai economica, si mai putin daunator mediului, daca este tinuta sub control. Insa