| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, vreau sa imi raspundeti la aceasta intrebare, luand in considerare doar convingerile proprii.
Sunteti adepti ai republicanismului sau a monarhismului?
Daca nu preferati, intrutotul, una dintre ele, poate ca doar tindeti mai mult catre una.

25 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu nu am convingeri proprii, dar, consider ca puterea nu e ok sa fie in mana unui om, pentru ca cum s-a vazut cand x are putere absoluta sunt sanse sa o ia razna si nimeni sa nu il poate opri, asa in democratie mai i pune tine frane nebuniei din capul lui, in Romania e de fapt teatru, o comedie tragica, morti vii care voteaza pentru un 1 leu, asistati sociali, e jale pe bune

| Thecurious explică (pentru RAY):

Daca acei "morti vii" primesc leul, nu inseamna ca ii va vota pe cei carora i-au oferit leul.

| RAY a răspuns (pentru Thecurious):

Ba da au votat

| Thecurious explică (pentru RAY):

Stiu unde bati. Trebuie sa intelegi ca fiecare se gandeste la binele propriu si al familiei cand voteaza.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Monarhie constituțională, și să fiu eu rege, acesta este motivul.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Casa regala ar avea un buget separat pentru concubinele regale.

| Emma30555 a răspuns:

Cred ca un rege sau regină lupta mai mult pentru tara lui decat un președinte, are o responsabilitate pentru popor, este cumva educat pentru asta, în plus un rege e deja bogat, teoretic nu ar mai fura, politicienii cam din acest motiv se fac politicieni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Republicanism parlamentar sau prezidential, in niciun caz semi-prezidential.

| Thecurious explică (pentru anonim_4396):

De ce?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

Cred că situația de la noi, șicanele permanente parlament-președinție, e exemplul perfect.

| Thecurious explică (pentru anonim_4396):

Cu cat puterea este mai impartita, cu atat divergentele intre decidenti vor fi mai multe.
La noi, presedintele si guvernul au convingeri politice diferite plus ca, Iohannis nu trateaza partidele asa cum ii cere Constitutia, adica impatial.
Cred ca parintii Constitutiei au fost naivi in a impune unui policician care a slujit mult timp un partid, caci altfel nu l-ar fi sustinut la alegerile prezidentiale, sa ii "vada " egali pe fostii adversari cu fostii colegi.
Pe de alta parte, in celelalte forme de republici, riscul de abuz de putere este mai ridicat, dar macar lucrurile sunt mai simplificate. Nu se ajunge la cazuri in care multi votanti incurca atributiile presedintelui cu cele ale guvernului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

E foarte bine ca puterea să fie împărțită, dar nu așa. (evident, e părerea mea)
ca fapt divers, sunt doar 2 alte republici semi-prezidențiale în UE (Portugalia și Franța) toate celelalte republici sunt parlamentare.

| Thecurious explică (pentru anonim_4396):

Franta si Rusia se afla printre cele 3 sau patru?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

Portugalia și Franța sunt singurele din UE

| Thecurious explică (pentru anonim_4396):

O, scuze, credeam ca te referi la Europa, nu la uniune.

| Thecurious explică (pentru anonim_4396):

In republicile prezidentiale si semi-prezidentiale se desfasoara alegeri pentru presedinte, iar premierul este votat in parlament si in republicile parlamentare este viceversa?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

In republicile parlamentare, da, presedintele e ales de parlament. La fel si prim-ministrul. (Prim-ministrul e de obicei liderul majoritatii parlamentare)
Sua n-are prim ministru de ex., ci secretari de stat fara prea mari puteri.

| Sindbad a răspuns:

Al regatului pentru ca intrega societate este structurata organic si ierarhic. O monarhie este mult mai stabila fiind acorata in valori spirituale.

Doar ca este mult mai dificil sa fii regat pentru ca este nevoie: 1) ca societatea sa-si doreasca asa ceva si 2) de un rege si nu orice fatalau poate fi asa ceva.

| Thecurious explică (pentru Sindbad):

De ce intreaga societate este structurata organic si ierarhic?

| Sindbad a răspuns (pentru Thecurious):

Ca un ideal, pentru ca puterea vizibila este distribuita incepand cu regele si terminand cu ultimul salahor. Toti sunt legati in mod subtil prin regalitate ca intr-o familie de la tata pana la cel mai mic dintre copii. Chiar daca sunt inegali, fiecare are drepturile si responsabilitatile lui specifice, toti sunt parte a familiei.
In republica, in ideal, totul este un contract tipizat, te incadrezi in el bravo tie, nu te incadrezi, sa fii sanatos, altul la rand.

Insa deoarece suntem cum suntem acum functioneaza mai bine republica. Doar ca asta duce in fundatura.

| Thecurious explică (pentru Sindbad):

In zilele noastre, in monarhiile din Europa, in afara de monarh, membrii familiei regale mostenesc functii bugetate de Stat?

| Sindbad a răspuns (pentru Thecurious):

Nu, dar pot primi o renta viagera, sa-si tina rangul happy

| Thecurious explică (pentru Sindbad):

Ai trait in perioda regalitatii?

| Sindbad a răspuns (pentru Thecurious):

De ce, ma tin bine pentru varsta mea? big grin
Sunt nascut in 82!

| Thecurious explică (pentru Sindbad):

Te intreb, pentru ca, de obicei, cei care au trait in perioada regalista sunt monarhisti convinsi.