| Andreea_8014 a întrebat:

Buna!
Va cer o parere.
Trec a7a.si ma gandesc serios.sa urmez un liceu militar.Doar ca nu sunt prea inalta.bine nu asta ar fi o problema mare.in 2 ani pot sa ma mai inalt.doar ca stie cineva la ce materii se da examen.si cum e?
Nu prea stiu cum sa formulez intrebareahee hee
Sper ca ati inteles.

4 răspunsuri:
| mihai_2762 a răspuns:

Da eu am vrut sa intru la liceul militar la breaza am dat examenul sportiv si nu l-am trecut pe momnt am fost dezamagit grav dar cu timpu am inteles ca nu este nici o afacere daca intram acolo.acuma ma bucur ca nu am luat la liceul militar.plus ca acum in armata nu se mai plateste deloc bine si crede-ma pe cuvant.trebuie sa dai proba psihologica care nu este foarte grea si tot in aceiasi zii dai si proba sportiva in care trebuie sa faci un traseu cu obstacole si apoi ai rezistenta 1 km in 3-4 min ceva de genu din cate imi aduc aminte dupa care mai ai interviul care iar nu este ceva foarte greu si la final iti mai ramne sa te cheme ca sa dai examen la limba romana, matematica din cate stiu si cam atat.bafta daca vrei sa intri acolo dar eu zic sa te mai gandesti mai bine. daca intri acolo si la un moment dat vrei sa pleci va trebuii sa scoti bani din propriul buzunar ca sa poti sa pleci din liceul lor si nu este deloc ieftin.bafta si gandeste-te mai bine la ce vrei sa faci consultate cu parintii tai.bafta!

| AlexBitza a răspuns:

Mihai are dreptate nu te ajuta mai deloc liceul militar iar daca vrei sa iti faci o cariera din asta trebuie ca dupa terminarea liceului sa urmezi o academie, unde o sa dai un test (sportiv si teoretic, la care pregatirea din liceul militar nu prea o sa te ajute deoarece la sportiv cu putin antrenament il treci foarte usor iar pe cel teoretic daca esti absolvent al liceului militar o sa fie greu (se da un test si la limba straina iar la liceul militar nu prea se pun accentul pe asta )
Sper sa faci alegerea corecta si succes!

| bluestar a răspuns:

Pentru liceu inaltimea nu este un criteriu (pentru ca inca vei mai creste pana la 18- 20 de ani).
vei da proba obligatorie la sport: cursa cu diverse obstacole (sarituri de pe loc, aruncarea diferitelor mingi la poarta, flotari, saritura peste capra, mers in echilibru pe o banca, saritura peste un obstacol (lada de gimnastica) saritura intr-un careu cu patrate numerotate aleatoriu, alergarea pana la final cu doua mingi medicinale) pe care trebuie s-o parcurgi in maxim 1, 30 minute si proba de rezistenta 800 metri pentru fete (nu mai stiu sa-ti spun exact timpul maxim) + testul psihologic (care nu este dificil) in aceeasi zi. apoi daca ai trecut cu brio de probele astea, se va da admitere la matematica si istorie (cel putin la materiile astea se dadea acum 7 ani la alba iulia unde am incercat eu; probabil este la fel) si daca treci si de examenele astea urmeaza interviul. dupa toate astea esti admis.
iti urez bafta multa si te sfatuiesc sa vorbesti cu profesorul de educatie fizica de la clasa sa te ajute sa parcurgi toate probele, sa te evalueze; in 2 ani de zile sigur te vei pune la punct cu partea fizica.
si eu mi-am dorit o cariera militara in aviatie, dar in urma unei boli, mi-a scazut rezistenta la efort fizic si a trebuit sa renunt la acest vis.
iti doresc din suflet sa reusesti pentru ca merita efortul (cel putin din punctul meu de vedere).

| MadalinaAndreea_4652 a răspuns:

Mda.deci ceea ce au spus cei de mai jos este gresit in proportie de 90%. pentru intrare trebuie sa treci proba sportiva, psihologicul si intreviul. Proba sportiva consta in prima parte sa treci de cateva obstacole fiind foarte greu. apoi daca treci de asta ajungi la alergarea pe 1000 de metri. Prima trebuie in 1.30 minute iar a doua 4.15 minute. apoi ai interviul.vei vorbii cu un psiholog. apoi un test tot psihologic. acesta in consta in 400 de intrebarii la care trebuie sa raspunzi in 1 ora. bineinteles cu variante.mai cauta pe net.greu nu este. daca treci de probleme astea ajungi la scris unde ai test la romana si matematica
la romana ai 8 variante care trebuie rezolvate in 3 ore si la mate 10 variante in 3 ore. succes. ceilalti sa taca in necunostiinta de cauza.eu dau la liceu militar anul acesta si stiu foarte multe de ceva ma gasesti la id : frumusikmadalinutza. pentru mai multe detaliiwinking