| Toxic_5027 a întrebat:

Salutare...Anul acesta trec in clasa a8a -n-am treaba cu liceul, insa as vrea sa ma informez din timp. De cand ma stiu am urat matematica, adica am avut media 10 dar invatam de nevoie cum ar veni, si asta ma face sa am dubii in privinta profilului de liceu pe care o sa-l urmez. Pana acum media mea generala este 9.96 si as vrea sa dau la un profil la care se face mai putina mate. Ma gandeam la stiinte sociale, dar toti sustin ca un profil real este mai bun,(aici intervenind problema) - cred ca o sa fie un "chin" pentru mine sa studiez excesiv materii care nu-mi plac (mate, chimie, fizica). Voi ce parere aveti? Daca termii profilul de stiinte sociale ce optiuni de facultati ai?

Răspuns Câştigător
| BlueDreams a răspuns:

Parca ai fi eulaughing. Si eu trec a opta si deja m-am informat, d fapt am si ales.Imi place romana, franceza, engleza si ac si tine urasc fizica, cu matematica nu le am desi am note buna caci invat de nevoie. Iar chimia ma incurca ingrozitor. M-am ganditi la profilul umanist, sectia filologie.Deoarece eu vrea sa devin avocata si acesta e profilul perfect pentru aceasta meserie, mi-am spus ca e totul ok. Dar in timp am aflat ca profilul uman iti limiteaza foarte mult facultatile.Cand iesi de acolo ai putine posibilitati, iar cu un profil real mergi la orice facultate, fie ea si umanista.Si ca sa fiu sigura ca, chiar daca ma razgandesc si nu mai vreau la Drept, o sa am multe variante am ales un profil real. dar bineinteles pe cel mai usor.mate-info e greu: multa fizica, matematica, prea multa informatica.Mate-info intensiv informatica e un chin. dar ultimul mi se pare perfect.Real-Stiinte ale naturii e cel mai complex dupa parerea mea. faci 4 ore de mate, 4 de romana, 2 de fizica, 2 de chimie, faci mai mult biologie si biochimie cred ca si asta e pe acolo. Din profilul asta majoritatea ies medici dar nu e musai. Tu poti sa-ti alegi orice facultate vrei dupa liceu...Stiintele sociale te fac sa adormi. Faci istorie, psihologie, filozofie, din a x-a deloc matematica, mai faci sociologie. E chiar stupid! O sa adormi in banca. E atat de plictisitor.Filologia e putin mai activa, dar foarte putin.Acolo e cam la fel.Cu stiintele sociale ajungi psiholog, psihiatru cred, consilier.Cam de astea.Lucruri care nu-ti garanteaza nici un viitor.Si dont worry.La real fizica se ia de la capat, ca si cu n-ai fi facuta, iar cu matematica nu e asa rau, te descurci tu.Bafta! Si fii fata desteapta.Lasa umanismul si treci pe ceva exact si care iti garanteaza un viitor mai departewinking. Daca vrei s amai vorbim trimite-mi un mesaj si iti dau id-ul. Pupici.

3 răspunsuri:
| Anelisse a răspuns:

Salut. si eu am trecut acum cls a8a si ma tot gandesc la ce profil sa dau. la fel ca tine, URASC matematica, si ador romana si lb. straine, deci indicat pentru mine ar fi la filologie. eu am media putin mai mica ca a ta 9. 85, insa cu ea pot intra la orice profil. am cautat mult pe net si am gasit orele care se fac la stiinte sociale si la filologie :http://www.cnpr.warpnet.ro/romana/s_nat.html si http://www.cnpr.warpnet.ro/romana/uman_filo.html. poate te ajuta. depinde f mult si de tine, de ce vrei sa faci in viitor, dasr si de ce vrei sa faci acum. de ex eu as da la filo pentru ca imi plc f mult romana, imi plc lit si pana acum am publicat compuneri in cateva reviste si am castigat multe concursuri de lit, si as vrea sa continui asa macar urmatorii 4 ani. insa in viitor as vrea sa dau la drept, iar pentru asta ar trebui sa fac la stinte sociale. dar mi-am dat seama ca nu este atat de imp sa faci facultate in functie de profilul ales in liceu, pentru ca pana la urma, o iei de la zero in facultate. daca faci stinte sociale poti da la drept, psihologie.etc. dac dai la filo poti face litere, lb straine... dar nu este neaparat nevoie. de asemenea mai sunt mate-info( cu multa mate) si stiinte ale naturii(bio si chimie in special) sau stiinte politice. sper ca te-am ajutat:)...eu cred ca voi alege acum filo iar in viitor dreptul. cum tiam spus, depinde f mult de tine:)

| deutza a răspuns:

Eu sunt in clasa a 11-a.ma rog acum trec si sunt pe filologie acolo ai cate o ora de chimie si cate ore de mate si fizica pana in clasa a 11-a, dupa nu mai ai aceste materii si nici biologie. ai putea merge si tu pe profil de filologie, dar acolo trebuie sa inveti foarte mult la limbi, istorie si geografie. si dupa ce termini liceul ai putea fi profesor, translator, ghid turistic, psiholog si multe altele.bine inteles dupa ce termini si facultatea.

| SweetCherry a răspuns:

Du-te la profil de filologie sau cum se spune, acolo unde se face romana, istorie...Acolo trebuie sa tocesti.