| ingerashultau a întrebat:

Buna vreau o reteta de o prajitura usoara dar buna ceva usor dar nu cu foarte multe ingrediente. ceva prajituri care sunt bune si le-ati incercat, scuzati-mi categoria, astep retetele

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Încearcă chec pufos, este foarte ușor de făcut și puține ingrediente!
Am făcut și eu, ai grijă să reglezi focul la cuptor să nu-l arzi, coacerea este de 20-30 de minute, nu mai mult.
http://www.gustos.ro/retete-culinare/chec-mega-pufos.html
Să nu uiți să pui și o linguriță de amidon alimentar și faci exact așa cum scrie, se merită timpul pierdut!
Pa, pa.

| SfarsitDeDrum a răspuns:

Gogosi sau clatitethinking

| bogdan74688 a răspuns:

Cel mai usor e tortul ( cu blaturi gata facutehee hee )
Eu am facut de 2 ori, fara sa-mi zica nimeni, si chiar mi-au iesit ( am primit complimente )
Timp necesar ~10/20min
Ai nevoie de 1 conserva ananas, blaturi ( 3 in cutie ), 3 plicuri pentru praji ( choco / vanilie - sau ce doresti u )
1.bati crema ( asa cum scrie pe plic )
2.insiropezi primul blat ( pui sucul de la ananas pe el - dar nu foarte mult, ca devine blatul prea moale ), apoi pui ananasul ( dar nu tot pe primul blat - mai ai de umplut 2 ), apoi blatul urmator, unde reiei procesul
3.la ultimul, dupa insiropare, poti sa-l acoperi tot cu crema de prajy, sau cu frisca

eu am pus pe mergine ananas, iar in mijloc, cu jeleu, o inimioara ( fierbi jeleul asa cum scrie pe plic, si apoi il torni deasupra )

Pofta buna happy