| Aleena75 a întrebat:

Bună ziua. Ar fi trebuit sa primesc anul trecut în decembrie un colet din UK. Am fost informata ca pentru primirea acelui colet trebuie sa plătesc o taxa de 200 euro, altfel coletul nu poate ajunge la mine. Am plătit (greșeală sau nu?) și abia după o luna si jumătate am fost anunțată ca taxa respectiva a întrat în contul lor, având în vedere faptul ca tranzacția a fost efectuata între doua bănci românești. În toata perioada asta coletul a stat în custodia companiei de transport, iar acum m-au anunțat ca trebuie sa plătesc alți 200 euro pentru asta. I-am anunțat ca nu m-ai doresc coletul și să-l trimită înapoi, dar compania refuză pe motiv ca nu e asa ușor și au trecut la amenințări de genul politia va prelua coletul și va trebui sa fac față consecințelor.
Este corect ce se întâmplă? Pentru ca mie mi se pare cam suspect totul.
Scuze pentru roman ????

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Intrebarea cheie...chiar trebuia să primești un colet din UK? Adică ai comandat ceva, știi cine l a trimis?

| Aleena75 explică (pentru suntserios):

Nu am comandat nimic, o cunoștință a vrut sa trimită un cadou de Crăciun

| suntserios a răspuns (pentru Aleena75):

A vrut sau chiar a trimis?
Că e foarte cunoscuta țeapă asta cu platit o sumă că sa primești coletul. Era o valoare așa mare in colet? Că poate te pune sa plătești taxe vamale

| Aleena75 explică (pentru suntserios):

A trimis coletul, deși am rugat persoana respectiva sa nu facă asta. Nu știu ce conține acel colet, fiind cadou de crăciun, însă la teapa m-am gândit si eu, deși persoana în cauza susține ca nu e...

| goguPatent a răspuns (pentru Aleena75):

Si ai intrebat ce reprezinta acea taxa?
Ai primit o factura pe banii achitati?

| Aleena75 explică (pentru goguPatent):

Nu am primit nimic... În mod normal când trimiți o suma de bani prin transfer bancar, suma respectiva ar trebui sa apară în cont în maxim o ora, deși e mult spus, nu după o luna și jumătate... Ma gandesc foarte serios ca e o mare țeapă. Oricum nu mai aveam de gând sa plătesc din nou suma respectiva și nu ma sensibilizeaza amenințările la care decurge agentul companiei de transport

| Aleena75 explică (pentru goguPatent):

A doua plata pe care o solicita cica ar reprezenta perioada cât a stat coletul în custodia lor

| Dismally a răspuns:

Nu se intampla nimic daca nu il mai ridici dar vei ramane fara banii pe care i-ai platit.

| Aleena75 explică (pentru Dismally):

Nu ma mai interesează banii aia, oricum sunt pierduți... Problema e ca nu mai scap de agentul de la compania respectiva de transport care a trecut la amenințările de care ziceam

| Dismally a răspuns (pentru Aleena75):

Nu are ce sa-ti faca, pur si simplu refuzi coletul, e dreptul tau.

| Aleena75 explică (pentru Dismally):

Știu, asta le-am și transmis, ca îmi cunosc drepturile... Oricum îmi suna a țeapă...
Mulțumesc mult pentru răspunsuri?