| WallzRUp a întrebat:

Bună ziua.

După părerea voastră, care e orașul cu cel mai frumos centru istoric din țară?

Un centru istoric cu o ambianță faină, un centru istoric în care să poți admira o varietate generoasă de stiluri arhitecturale.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Vezi aici la pagina 4 cum trebuie sa fie:

https://www.primariacraiova.ro/ro/info/61449527deeb5572182202.pdf

Aici un articol cu imagini destul de clare despre ce e gresit si ce nu, se aplica inclusiv pentru Romania:

https://tvrmoldova.md/......nu-e-bine/

Nu zic ca in celelalte orase toti respecta regulamentul de bun simt, insa in Brasov e exagerat, m-am ingrozit la ultima vizita.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sibiul clar.

| WallzRUp explică (pentru suntserios):

Sincer, eu aș vota Sighișoara.
Centrul istoric are un vibe foarte fain, te transportă înapoi în timp.
Dacă totul ar fi pus la punct, ar fi perfect, ar putea rivaliza cu alte orășele din Europa Centrală.
Un exemplu bun ar fi Szentendre din Ungaria.

| suntserios a răspuns (pentru WallzRUp):

Voteaza.

| dullcat a răspuns:

Buna.Sunt mai multe frumoase, nu numai unul singur.Vezi Sibiu si Sighisoara, Timisoara, Oradea.

| ReddY25 a răspuns:

Brașovul

| WallzRUp explică (pentru ReddY25):

Sincer, Brașovul mai are de tras.
Sunt multe clădiri istorice care au fost lăsate în paragină, sper să se faca odată ceva în privința asta.
Și faptul că Biserica Neagră, cea mai importantă atracție a orașului, are în continuare curtea neamenajată(nisip și pietriș, zici că ești într-un sat) mi se pare inacceptabil.
De Cetățuie ce să mai zic, închisă publicului de un deceniu deja, într-o stare deplorabilă.
Brașovenii chiar nu dau doi bani pe moștenirea lor culturală?!
Fără supărare, dar Brașovul chiar nu merită să fie pe locul 2 în topul destinațiilor preferate de turiști.

| dullcat a răspuns (pentru ReddY25):

Buna gluma.In Brasov este o tiganeala maxima pe fatadele tuturor cladirilor istorice, signalistica care iti ia ochii, sute de fonturi si de dimensiuni aleatorii alese de patroni in vederea profitului, fara niciun gram de cultura sau respect pentru cladiri.Iar cand totul este mare de fapt nimic nu este mare si nimic nu iti mai atrage atentia ca sa te castige drept client, ci e numai un fundal zgomotos, parazitar pentru specificul arhitectural.

| dullcat a răspuns (pentru ReddY25):

Vezi aici la pagina 4 cum trebuie sa fie:

https://www.primariacraiova.ro/ro/info/61449527deeb5572182202.pdf

Aici un articol cu imagini destul de clare despre ce e gresit si ce nu, se aplica inclusiv pentru Romania:

https://tvrmoldova.md/......nu-e-bine/

Nu zic ca in celelalte orase toti respecta regulamentul de bun simt, insa in Brasov e exagerat, m-am ingrozit la ultima vizita.

| Justasimplequestion a răspuns:

Cred ca Roma