| Wordofthat999999 a întrebat:

Voi credeti in biserici si preoti? Eu sincer nu, nu imi place sa merg la biserica nu suport mediul acolo si oamenii sunt foarte rai și barfesc deci chiar nu inteleg unde mai e credinta de sunt asa răi, eu cred doar in Dumnezeu si atat, ma rog, imi place sa fac bine si sa ajut oamenii la necazuri sau daca au nevoie de un sfat, dar nu sunt religioasa sa respect anumite conditii, daca nu respect anumite conditii nu inseamna ca sunt pacatoasa si ca sunt a lui satana, dar ma enervează oamenii prosti si babele astea irascibile, de ce statul da asa bani pe biserici in loc sa ofere la copiii si oameni care chiar au nevoie de ajutor, sunt familii care au copii si din cauza ca nu au bani nu pot pleca la scoala si multe alte trebuințe, in tara asta e foarte greu multe familii nevoiașe si sistemul asta condus prost, asta e realitata stiu ca pe unii va doare si poate ma contraziceti, adevarul intotdeauna doare din pacate. Voi ce parere aveti?

5 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Nu știu dacă am crezut vreodată

| metehne a răspuns:

Cred în existența unei "entități", dacă o putem numi așa. Nu cred ce se scrie în biblie, prefer să gândesc rațional.

Nu cred că dacă pupi mâna popii, dacă mergi regulat la biserică, mergi la mănâstiri și pupi 100 moaște, vei fi o persoană mai bună sau mai mult, te vei vindeca subit.

Bunătatea trebuie să vină de la tine, Să vrei tu să ajuți, nu să te simți obligat. Biserica e coruptă ca majoritatea sistemelor din România, nu prea e nimic de făcut aici. Oamenii aleg să fie egoiști și să nu facă nimic. (dacă ăla nu face, eu de ce să fac?) Și așa nu vom face nimic în țara asta pentru că nu suntem uniți. Am deviat puțin de la subiect.

Vorbeam de religie.Sunt mulți oameni care aleg să creadă, nu îi judec, este okay, fiecare cu credința sa. Unii aleg să creadă în dumnezeu, alții un alah, alții în elefanți, alții în nimic. Fiecare are credința lui proprie, iar noi trebuie să învățăm să acceptăm și alte opinii, nu musai să fim de acord cu ele, dar doar așa putem conviețui unul cu altul.
Cu bătânii e ceva mai greu, ei nu își mai pot schimba gândirea, e mult prea târziu, pentru noi aștia tineri însă nu. Așa că în loc să fim răi unii cu alții, ar fi frumos să învățăm să ne înțelegem mai întâi, așa nu am mai avea motive să ne judecăm.

| drutzix a răspuns:

Nu cred, sunt ateu si sunt de acord ca statul nu ar trebui sa cheltuie bani pe biserici dar nu sunt de acord ca banii aia ar trebui dati 'familiilor nevoiase'.
Sa iti explic de ce, 99% din 'familiile nevoiase' sunt formate din betivi asistati social care nu vor sa mearga la munca iar copiii, din cauza ca nu au un model demn de urmat, vor ajunge acelasi lucru. Daca le dai bani ii incurajezi sa stea acasa si sa toarne copii.
Banii ar trebui investiti intr-un sistem care sa le ia copiii si sa aiba grija de ei asa cum trebuie, nu cum au grija niste parinti betivi si abuzivi. Majoritatea copiilor despre care vorbesti sunt facuti pentru alocatie - asta e adevarul dureros, si dupa apar la TV cu povesti de smiorc pentru ca ei nu au bani sa isi hraneasca copiii dar nu si-au dat seama imediat si doar dupa ce au facut 10.
Statul nu ar trebui sa ofere bani lichelelor pentru ca oricum copiii de care vorbim vor ajunge la cersit si banii la carciuma din sat.
Asta e opinia mea.

| Wordofthat999999 explică (pentru drutzix):

Sa stii ca ai perfecta dreptate nu m-am gandit la asta, locuri de munca e pentru toata lumea indiferent in ce postura esti, atata timp cat ai maini si picioare se poate doar sa vor.

| 393Dan a răspuns:

Nu stiu la ce biserica mergi insa nu-i bine sa generalizam - "daca unu-i marsav, atunci toti trebuie sa fie la fel". Gaseste o alta biserica, ca sa mergi de Pasti sau mai stiu...
Ce tine de finantarea din partea statului, nu sunt la curent. Din cate stiam statul nu trebuie sa aiba nimic de-aface cu bisericele, cu atat mai mult sa le finantize. De la istorie stiu ca bisericile si manastirile nu se taxeaza, insa in ziua de azi nu m-ar mira daca politicienii ar apuca si de ele. In fine, sa zicem ca ele chiar sunt finantate, atunci chiar daca pe tine ele nu te aranjeaza, n-ar fi corect sa le fie luate tuturor, plus probabil in acest caz ar fi taxate oricum. Mai mult ca atat statul "n-are bani" sa-i ajute pe nevoiasi ssmd pentru ca-i corupt. Nu de la biserici trebuie sa ia ci din taxele pe care oamenii le platesc, si sa nu cheltuie pe limuzine si pe tot felul de chestii ca viata lor sa le fie mai usoara.