| SelenaMe a întrebat:

Cand ii spuneti cuiva ca este "patetic" la ce var referiti? Ce inseamna pentru voi ca o persoana este "patetica"?

5 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Personal, cand gandesc asta despre o persoana, in general, el/ ea recurge la mijloace injositoare si care ascund in mod aproape evident alte intentii decat cele afisate, desi persoana in cauza se preface extrem de sincera si nu ar recunoaste in veci ca se preface sau ca are o cu totul alta intentie, de fapt. Cam asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca am folosit niciodata expresia asta.

| AndyLavy a răspuns:

Jalnic,care imi inspira mila.

| Ichnat a răspuns:

Am citit in dex acum si e perfect: "Care inervează mușchii oblici ai ochiului" laughing

| pilifalexandru a răspuns:

Conform dex-ului este cel ce exprima mila, ce induioseaza. Cred ca de fapt este o expresie ironica, ceva de genul " esti asa de vai de capul tau incat mie mila de tine"