| anonim_4396 a întrebat:

Când vine vorba de diferențele culturale, ce experiențe „în care se încurcau borcanele" ați trăit în țările pe care le-ați vizitat sau în care trăiți?
Cu situații în care felul vostru de a gândi, a vorbi sau a acționa, a fost interpretat, înțeles sau judecat greșit în țările respective, tocmai fiindcă diferențele culturale își spuneau cuvântul?
Și despre ce țări este vorba?
Mi se pare o temă interesantă, de abordat.

2 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

E o temă interesantă, într-adevăr. Încearcă deocamdată un exerciţiu de imaginaţie. Să presupunem că te duci undeva...hai să zicem în America. Cum crezi că te vei simţi între nişte oameni care nu ştiu şi nici măcar n-au auzit vreodată de Eminescu sau de oricare alt om de cultură român. Este clar că acolo nu e locul tău. Plus că nimeni dintre ei nu îţi este frate, văr, unchi sau orice fel de rudă, chiar şi îndepărtată. Ai picat între nişte străini, care nu ştiu nimic despre tine, despre locurile unde ai copilărit tu sau despre oamenii pe care tu îi ştii.

| Delilahhh a răspuns (pentru sabin89):

Nu sunt sigura ca mi-ai inteles intrebarea