| JellyHeartYOU a întrebat:

Capusele au existat intotdeauna de ce se face atata galagie cu ele acum? S-au inmultit? Pentru ca mai nou imi e frica sa merg si prin iarba

14 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Capusele au existat mereu...dar niciodata intr-o lume supra-populata, si mai ales intr-o tara plina de caini maidanezi bolnavi, si acoperita de gunoaie!
Intr-o tara normala se iau masuri in ceea ce prives capusele.dar in Romania nu s-au auzit inca de insecticide, sau de masuri decente de protectie!
Capusele sunt periculoase pentru ca iti pot da boala lyme..care e o boala groaznica!
Asta nu inseamna ca toate capusele sunt periculoase...dar trebuie sa eviti spatiile cu iarba inalta, sau zonele neamenajate.Cel putin vara...

| sabin89 a răspuns:

Imi place cum se incheie articolul: Daca v-a muscat o capusa, consultati medicul in cel mai scurt timp posibil. Azi-maine ne vor spune acelasi lucru si in cazul unei muscaturi de tantar sau de purice. O sa ajungem sa fim "omul si medicul" sau "si medicii", sa-i angajam si sa umblam cu ei dupa noi, pe post de bodyguarzi.

| harciog a răspuns:

Apoi daca ajungi sa-ti fie frica de o capusa sa-mi bag picioru-n ea de viata si de supravietuire.Cred ca tocmai fereala noastra de microbi si mai ales de a fi intr-o perfecta simbioza cu natura ne-a adus aici. Vrem sa fim rezistenti la frig dar fugim de el, vrem sa fim rezistenti la microbi dar fugim de ei, vrem, doar vrem sa fim rezistenti dar adevarul este ca nu stim cum si asta din prea multa comoditate.

| iKronstadt a răspuns:

Mergi pe apă!
P.P. Există Internet. Dacă nu ai auzit de el, înseamnă că folosești pătura cu fum pentru a posta pe TPU laughing

| JellyHeartYOU explică (pentru iKronstadt):

Am TPU-ul setat ca pagina de pornire. TPU e Google pentru mine ^big grin^
deci psst! kiss

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Daca ar fi afectat alta specie nu s-ar fi facut caz, dar pentru ca ne afecteaaza pe noi (specia umana) a inceput sa fie mediatizata tot de specia umana.

E destul de simplu.

| aryana1991 a răspuns:

Da au existat, insa nu toate sunt purtatoare de boli doar acelea care au intrat in contact cu animale bolnave cum sunt caini maidanezi spre exemplu

| MauiNight a răspuns:

Am observat si eu asta, inainte nu era o problema asa de mare. Presupun ca este vreo invazie de capuse...

| IMC90 a răspuns (pentru MauiNight):

Da, e invazie la Iasi happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Imaginează-ți o lume post-apocaliptică dominată de căpușe.big grin

| IMC90 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu capuse, gandaci de bucatariewinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Mi-ai adus aminte de-un episod din Powerpuff Girls...laughing

| Deeateo a răspuns:

Da s-au inmultit si oameni isi dau acum seama cat de periculoase sunt.Totusi eu nu am fost muscata niciodata dar tot stau in iarba sau pe afara.