| Klara a întrebat:

Care a fost cel mai tulburator si realist film facut vreodata despre Holocaust, din cele pe care le-ati vazut voi?
Eu as propune pentru Lista lui Schindler, care se stie ca e masterpiece, dar sunt si cateva filme mai putin cunoscute, cum ar fi Triumph of The Spirit (primul film turnat la Auschwitz) si Out of Ashes ( viata unei femei evreice, medic ginecolog de profesie, care facea avorturi la prizoniere).
Ce filme dure despre holocaust aveti de recomandat?

3 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

The Pianist, fiind de altfel si printre filmele mele preferate.

| Klara explică:

@Si mie mi-a placut The Reader, cu toate ca aspectul "romancei" Kate Winslet ( ma refer la numeroasele aparitii topless) m-au facut sa dau la ratze, si sa ma intreb daca lamele de ras le-au fost interzise femeilor in vremea aia. straight face
In fine, una peste alta a fost frumos filmul, dar si cartea. Insa nu mi s-a parut ceva foarte socant sau sadiclaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am vizionat prea multe filme cu referire la Holocaust, dar as nominaliza The pianist, Schindler's list si The boy in the striped pyjamas.