| bubu12234 a întrebat:

Care credeti ca este mai de durata, dragostea la prima vedere sau cea dobandita in timp?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Cred că e atât necesar să existe o atracție la prima vedere cât și aceasta să se solidifice prin cunoaștere și compatibilitate, ceea ce necesită timp. Deci dacă vrei să speri la ceva de lungă durată și sincer, cred că e nevoie de ambele aspecte.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cea mai de durata? cea pe care o vi avea mereu in memorie este prima iubire,primul sarut,prima imbratisare,primul te iubesc,prima noapte de iubire, primul vis, primul gand, cred ca prima iubire este pentru mine cel putin cea mai de durata ca nu cred ca o voi uita vreodata, iar ca durata consider ca e relativ pana la urma omul e o fiinta poligama asa ca monogamia e un mit

| GoldenZenith a răspuns:

Dragostea, indiferent de felul ei, se duce la un moment dat. Apar mereu alte preocupări care te fac sa devii rigid, sa fii robotizat și nu mai ai cum să simți sentimentul asta la adevărata lui valoare. Rămâne în urmă respectul și prietenia. Atât.

| PersonajFictiv a răspuns:

Conteaza mult si prima scanteie, dar apoi urmeaza perioada in care persoana de care esti interesat/a sa treaca testele ( sa observe cand esti suparata fara sa-i zici de exemplu, sa afle ce te deranjeaza si sa nu mai faca acele lucruri ( nu lucruri mici, chestii care chiar strica starea persoanei ) - fara sa-i atragi atentia de 100 de ori, sa te inteleaga,etc; bineinteles ca si tu trebuie sa oferi aceleasi lucruri, nu doar sa ceri si sa astepti - asta e doar opinia mea, trebuie sa aflii tu ce standarde ai,sa stii ce vrei si sa stii ce te face sa te simti bine, de multe ori ceea ce vrei tu si obtii nu o sa te faca sa te simti asa cum te asteptai, deci, ai grija).
E bine cand astea doua lucruri se completeaza, sa fie si acea scanteie si sa fie dobandita in timp.
De multe ori prima impresie inseala, se poate schimba in scurt timp intr-un mod negativ.

| Staind a răspuns:

Niciuna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana la urma dragostea la prima vedere nu este chiar "dragoste".E mai mult o atracție care încetul cu încetul devine iubire.Adica se dezvolta in timp.Cu cat stai mai mult cu o persoana, ajungi sa o cunosti mai bine.Deci dragostea dobândită in timp, la cealaltă varianta aparentele pot înșela.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele de obicei cea dobanditã in timp se bazeaza si pe amintiri pe nostalgie. Dar si prima vedere conteaza foarte mult, mai ales la baieti
Cred ca este ca sarea si piperul, nici una nu e buna prea mult. Daca e de lunga durata te poti si atasa mai bine de o persoana dar poti avea motive si sa nu iti mai placa, asta mai mult la fete decat la baieti

| Victor453 a răspuns:

Dobindita

| simplegirl2 a răspuns:

Depinde de la caz la caz...dar cea bazate pe iubire reciproca, respect, sinceritate si afectiune sigur 100% o sa dureze foarte mult happy

| valentinatvd a răspuns:

La ambele depinde de ce se intampla in timp. Depinde mult de persoane, atractie, respect, comunicare. Eventual cea la prima vederea s ar putea stinge mai repede, pentru ca nu ar exista o fundatie.
In orice caz, depinde doar de persoane.

| AlexandraAG a răspuns:

Dragostea dobandita in timp(am patit-o)