| anonim70 a întrebat:

Care dintre rase de catei dintre bischon maltez si shish tzu e mai usor de educat sa isi faca nevoile pe covoras absorbant?

Răspuns Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Un cățeluș dacă ai, trebuie să-l scoți la plimbare, măcar de două ori pe zi. Astfel, el va învăța treptat să își facă nevoile afară, nu pe covoraș. Dacă îl vei ține doar în casă, fără posibilitatea să zburde și să se joace în aer liber cu alți căței, va fi un cățel chinuit. Și gras! (dacă nu face altceva, decât mănâncă și doarme toată ziua) : ))
Dacă-mi vei spune că nu ai de gând să îl ții doar în casă, atunci negreșit nevoile și le va face afară. El îți va cere lucrul acesta prin mici gesturi (va da cu lăbuța în ușă, va sta lângă ușă, te va uimi când îți va aduce să-i pui lesa etc), fiindcă au și ei un "limbaj" al lor, pe care-l vei învăța din mers. : ))

1 răspuns:
| Dumbrava_Laur_1974 a răspuns:

Bichonul am avut si eu

| anonim70 explică (pentru Dumbrava_Laur_1974):

Cum e sa ai un bichon maltez? E greu de educat sa faca pe covoras nevoile?