| anonim_4396 a întrebat:

Care va doare mai mult, adevarul sau minciuna?
Adica atunci cand esti mintit sau cand ti se spune adevarul.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt nuanțe. Adevărul cinic poate să doară și el. Unii refuză adevărul, căci este prea dur pentru ei. Alteori, se practică minciuna prin omisiunea adevărului.

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca am accepta adevaraul ne am sinucide inainte de naștere, asa ca totul este o iluzie, ipocrizie, minciuna, cum majoritatea sunt prosti nu e de mirare.

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Eu stiu una si buna: Religiosii sunt primii cand vine vorba de prostie.
Iar eu nu pot sa îi vindec de niciun fel.
(Nu cred ca voi mai intra pe TPU)

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici nu trebuie sa ii vindeci, e alegerea ta

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Trebuie sa recunosc, ai dreptate.

| Violleta2022 a răspuns:

Urasc minciuna si nu o voi accepta niciodata!
Prefer adevarul, indiferent cat este de crud sau dureros, in locul minciunii.

| sadrian46 a răspuns (pentru Violleta2022):

Vei muri, dar nu acum. Îți place acest adevăr? sau preferi minciuna, că după aia te vei duce în rai?

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Raspund eu in locul Jasminei, daca nu va suparati.
E mult spus adevar, poate incertitudine.
Cu putin efort vom strabate si celalalt univers, care este cunoscut sub denumirea de micro-universul, iar cand se va intampla asta, orice raspuns ne va lua prin surprindere.
Atunci vom vedea si daca esti viu....sau mort.
In orice caz, adevarul nu poate sa ramana ascuns pentru multa vreme.
Dar pana atunci sa mancam si sa bem, caci vom muri.

| Mosotti a răspuns:

Minciuna ma doare mai mult, adevarul nu are de ce sa ma doara, din contra, de multe ori mi-a deschis ochii si am invatat din asta, am incercat sa rezolv o problema de care eu nu-mi dadeam seama.

Adica de genu "ba, mersi ca mi-ai zis ca-s prost, ca sa nu mai fiu, voi lucra la asta, ca eu nu ma prinsesem ca-s prost in cutare domeniu".

| SilentRain a răspuns:

Minciuna
Poate mă supăr, dar voii aprecia onestitatea mereu

| Zuzu1991 a răspuns:

Depinde serios CU SPUME de situatie
hai sa iti dau un exemplu:
soldatul a murit dupa ce a fost ranit in "no man's land" (spatiul dintre transee care nu apartine nimanui) dupa ce a urlat 17 ore dupa ajutor, si nimeni nu avea curajul sa se duca sa il ajute sau sa il omoare, pentru ca inamicii te-ar fi omorat

dar, cand ajunge informatia la parinti, li se spune ca a murit eroic dupa ce si-a salavat toti camarazii

crezi ca asta e o minciuna care merita... SAU NU?!?

cum era aia "a lil' white lie is GOOD FOR THE SOUL"

| oglindasultanului a răspuns:

Oamenii imi distrug viata cu minciunile lor.
E rau sa fi mintit.

| mastadont a răspuns:

Depinde de caracterul fiecăruia. Dacă ești genul de persoană care poartă măști, care nu arată nimănui cine este și care își ascunde adevărata personalitate chiar și de el însuși atunci adevărul doare cel mai tare. Dacă nu, atunci minciuna pentru că te simți trădat.

| anonim_4396 explică (pentru mastadont):

Am fost si si, si am ales sa fiu un si, si fara masca.
Si asa, adevarul sta la vedere, e in floare, pe cand minciuna sta sa ofileasca, ca e ascunsa de lumina soarelui, cu alte cuvinte, imi fac mai mult rau decat bine.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

ADEVĂRUL nu doare,adevărul te eliberează,îți dă o stare de bine, te ajută să te îndrepți. Însă minciuna, doare și cu cât trăiești mai mult în minciună cu atât și suferința și durerea va fi mai mare. Dacă o persoană intră în relație cu tine și îți spune vorbe frumoase, dar în gândul său nu te vede deloc ca pe un om frumos ci spune acele vorbe doar pentru a-ți câștiga încrederea și când vede că te-a păcălit și și-a atins scopul îți dă un "șut în fund" și te lasă. Acuma tu ce ai fi preferat să ți se spună în față exact ce gândește, fără ocolișuri sau să afli după o vreme că te-a mințit? Când este durerea, suferința mai mare atunci când îți spun direct în față că nu îmi place de tine sau când afli după ce m-am folosit de tine că încă de la început tu ai fost păcălit și dus de nas?

| DonEduardo a răspuns:

Minciuna cand se afla adevarul.

| anonim_4396 explică (pentru DonEduardo):

Doare si adevarul in anumite situatii, iar aici ma refer atunci cand adevarul e unul dureros pentru tine. Ex.Cand sotul sau sotia iti destuineste ca te-a inselat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Minciuna, atunci când o realizezi.

Răspuns utilizator avertizat