| anonima4all a întrebat:

Care e diferenta dintre Universitate si Facultate? cateva exemple de facultati mai bune din Bucuresti...multumesc!

4 răspunsuri:
| xibalba a răspuns:

O universitate cuprinde mai multe facultati, din cate stiu eu.

| alecs871 a răspuns:

Tot aia e, sau mia poti spune forma de invatamant superior.
Daca vrei asa, spre exemplu, poti spune Universitatea Dimitrie Cantemir, Facultatea de Istorie ( un exemplu)
Facultatea de stat, oricare vrei tu, dar sa fie de stat, nu particulara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
În cadrul unei universități funcționează cel puțin 2 facultăți.
www.alegefacultate.ro
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crede-ma nici eu nu stiu!