| SecretKiss a întrebat:

Care e faza cu marimile invers proportionale? Am lipsit azi de la scoala (racita). Am in tema asa: "impartiti numarul 7 in parti invers proportionale cu numerele 2; 3; 0, 5; si 0,(3).", "Suma a patru numere este 5. Stiind ca ele sunt invers proportionale cu numerele 1/2; 1/3; 0, 4; 0, 2 aflati numerele." si "Determinati numerele x, y, z, stiind ca sunt invers proportionale cu 0, 5; 0,(3); 0, 25 si ca x+y+z=36". Va rog ajutati-ma! multumesc mult pentru ajutor. Funda clar.

1 răspuns:
| Mihai_6580 a răspuns:

E ff simplu eu de abia am facut problema astalaughing mai intai ca sa stii daca spui ca X este invers proportional cu 7 si Y cu 4 ( e un simplu exemplu inseamna ca X * 7= Y * 4 e usor daca doresti sa iti si rezolv problem intra la ID mihai9918 si fundita plsbatting eyelashes