| SecretKiss a întrebat:

Care e faza cu marimile invers proportionale? Am lipsit azi de la scoala (racita)happy. Am in tema asa: "impartiti numarul 7 in parti invers proportionale cu numerele 2; 3; 0, 5; si 0,(3).", "Suma a patru numere este 5. Stiind ca ele sunt invers proportionale cu numerele 1/2; 1/3; 0, 4; 0, 2 aflati numerele." si "Determinati numerele x, y, z, stiind ca sunt invers proportionale cu 0, 5; 0,(3); 0, 25 si ca x+y+z=36". Va rog ajutati-ma! multumesc mult pentru ajutor. Funda clar.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| GenetiX a răspuns:

Nu se fac teme dar fata a cerut un ajutor nu teme. In afara ca ai postat la sanatate cred ca meriti ajutata de cineva care stie sa-ti explice. Fata a fost bolnava.

| Adytza_9178 a răspuns:

Aici nu se fac teme...