| dalionomi a întrebat:

Care este diferanta dintre " frumoaso" si frumoas-o "?

Răspuns Câştigător
| Musique a răspuns:

Frumoaso,e corect.
Frumoas-o e incorect, deoarece e adjectiv, răspunde unui substantiv. Adăugăm "-o" cuvintelor care răspund la un verb. (am luat-o, am rugat-o, a facut-o)
Baftă!

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

A doua varianta e prost formulata, aia e diferenta.

| TeoPT a răspuns:

Prostia omeneasca in ceea ce priveste greselile gramaticale a luat o alta forma. A doua varianta NU EXISTA, bai.

| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Frumoaso este corect.
*-*

| Gabica a răspuns:

"Frumoasao" e corect,"frumoas-o", nu.

| raisa1993maria a răspuns:

'frumoaso' asta e varianta corecta

| LolaLollita a răspuns:

"Frumoas-o" nu e corect straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferența este faptul că una din variante și anume a doua este greșită.
Explicația ți-a dat-o Musique.
În special pițipoancele și cocalarii folosesc a doua variantă, adică asta am observat eu din experiența mea, posibil să mă înșel.

| Antoniacopiluța a răspuns:

Pai diferenta este: "frumoaso" este corect, iar "frumoas-o" nu este corect.