| browneyes99 a întrebat:

Va rog nu va amuzati de intrebarea mea pentru ca sunt abia in clasa a 4-a si nu am invatat. Cum e corect frumoaso\frumoas-o, desteapto\desteapt-o?

17 răspunsuri:
| Dannyjj a răspuns:

Frumoaso,
desteapto(adica tu esti inteligenta)
si cand zici sa o destepti(trezesti) pe ea, zici desteapt-o, este vorba de persoana a 3-a feminin (desteapta-te, desteapta-l, desteapt-o etc).

| Helăăău a răspuns:

Frumoaso, desteapto happy

| TJohannaB a răspuns:

Este corect frumoas-o si desteapt-o.
Doamna a spus ca asa se scrie dar furnico nu se scrie furnic-o.
Pa!

| Xname a răspuns:

Frumoaso, desteapto. este substantiv in vocativ si in niciun caz nu se desparte asa laughing big grin
Doar in cazul verbelor: din cele doua pe care le-ai spus: desteapt-o vine de la verbul "a destepta"- pe cineva (a trezi) si acel "o" despartit prin cratima este un pronume personal la forma neaccentuata. Alte exemple : Cant-o, Arat-o, Bate-ohee hee.
Dar daca esti de abia in clasa a 4a, mai ai de invatat si o sa ai destul timpwinking

| Xname a răspuns:

Se desparte doar in cazul verbului "a destepta" deoarece acolo desteapt-o "o" este pron personala la forma neaccentuata. o sa ai timp sa invetiwinking

| Ford a răspuns:

Cu cratima(frumoas-o \ desteapt-o) pentru ca separa pronumele de restul cuvantului.(o sa inveti ce-i ala prin cls a 5a cred)

| Alle15 a răspuns:

Frumoso,,,, desteapto asa e corect.ma bucur ca ai intrebat,, de accea suntem aici,,, sa ne ajutam reciproc.Si nu e de ras, esti inca mica si nu ai de nude sa stii.Ma bucur ca te-am putut raspunde la intrebare.Pa Pa!

| Biby a răspuns:

Este corect "frumoaso" si desteapto".
Bye-bye!
SellGomez

| MikyMi a răspuns:

Legat este corect! Pentru ce sa pui cratima?

| Enma a răspuns:

Sai spuna cineva olimpicului ala cretin de dony95 ca nu se afla niciun pronume in cuv ala care zice el si bai idiotule cu curelaru aia cu care ai facut esti o rusine! ai mai fost si la olimpiada anul trecut esti un ratat!

| Winniee a răspuns:

Frumoaso.Desteapto.

| Winniee a răspuns:

Nu se pune cratima deoarece o-ul de la sfarsit nu este pronume cand se folosesc aceste cuvinte.

| Mehh a răspuns:

Off, off, off! Si eu sunt a 4-a, dar se mai intampla sa nu sti...se scrie frumoasa si desteapto.

| morena a răspuns:

Frumoaso si desteaptohappy

| morena a răspuns:

Frumoaso si desteapto happy

| uncontdestuldenasol a răspuns:

Frumoaso si desteapto

| princessanna a răspuns:

Fara cratima la adjectivie substantice etc... este fara cratima frumoaso si la verbe este cu cratima exemplu leag-o