| sweetys a întrebat:

Care este diferenta dintre un om prost si unul redus? Nu vreau definitii din dex.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Acelasi lucru

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Omul prost este needucat. Omul redus are probleme din nastere. Dar un om redus este si prost, obligatoriu. Prostul poate sa nu fie redus.

| Alyra a răspuns:

Omul redus are probleme de sănătate, iar cel prost e...doar prost? Prost educat, fără cultură generală, etc.

| LoveSleep a răspuns:

Nu există. Om prost = Om redus

Asta dacă evident, ne referim la adevăratele sensuri ale cuvântului.
'Prost' gen ai luat 3 la un test de mate, nu se pune. Aia e doar o legătură stupidă.

| pufulescu a răspuns:

Un redus mintal este asa fiindca are probleme fizice sau psihice. O boala din nastere, un accident cu afectarea creierului, o boala psihica ce afecteaza gandirea etc.
Un om prost este perfect normal fizic dar are carente in educatia scolara sau cea morala, in functie de ce tip de prostie analizam.