NOname
| NOname a întrebat:

Care este lucrul, pe care ai vrea cel mai mult sa il vezi schimbat la oameni?

Răspuns Câştigător
| denismaria92 a răspuns:

Rautatea si prostia.

77 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Multumesc tuturor pentru niste raspunsuri minunate si un gand bun! Toti ati punctat foarte bine! Ati spus ceea, ce va doare cel mai mult. Si n-am cum sa nu remarc, ca tot ceea, ce ati spus, este foarte adevarat!
Daca fiecare dintre noi va incerca sa se schimbe in bine macar un pic si va reusi sa schimbe macar o persoana-doua in plus (macar pe cei din familie, prieteni apropiati, viitorii copii), atunci lumea noastra va fi un loc mai bun, mai frumos.
Rautatea, prostia si ignoranta nasc monstri! Atunci haideti sa facem in asa fel, incat pentru inceput sa fie macar cu cativa monstri mai putin.winking Apropo, prin raspunsurile voastre deja ati schimbat in bine pe cei, care le-au citit, chiar si pe voi, poate fara sa va dati seama. A fost un inceput foarte bun! Va felicit si va multumesc din suflet tuturor! Va doresc numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Să nu mai fie turnători, bârfitori, răi, etc.
Pa, pa.

| Razvan a răspuns:

Faptul ca respecta banii si nu oameniiraised eyebrows

| mgtow a răspuns:

Sa fie de treaba

mariana
| mariana a răspuns:

As vrea ca oamenii sa nu mai fie indolenti, sa se implice in viata de zi cu zi, sa-si canalizeze energia spre lucruri pozitive si ca unii sa nu mai "vegeteze" ca florile in glastra. Inactiunea, indolenta, idiferenta nasc monstrii si acum avem nevoie de oameni activi, creativi, cu disponibilitate spre empatie, cu incredere in fortele proprii si sa incerce fiecare sa-si "croiasca" viitorul in raport cu disponibilitatile sale fizice, psihice si intelectuale.
Sper ca Mileniul III sa poata sa creeze un OM adevarat care sa nu poluieze in jurul lui, prin vorbe, fapte, acte violente verbale ori fizice.
Visez la un OM cultivat, sincer, activ, luptator, deschis la minte si empatic, sper ca visul meu sa devina o realitate, pentru care inalt rugi catre Cer.
Felicitari NOname pentru intrebare, cred ca la ea ar trebui sa raspunda cat mai multi useri TPU pentru ca sunt convinsa ca fiecare are motivatia lui in "crearea " unui om "nou".

| AddaXD a răspuns:

Pai eu as vrea ca la oameni sa se schimbe comportamentul. sa fie mai corecti, sincer si sa nu fie plini de ei ca nu sunt perfecti deloc. si mai ales sa fie mai buni cu animalele, dar si cu alti oameni. big grin

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

As desfiinta banii...In utilizarea acestei metode vechi de schimb de bunuri si servicii, sunt multe dezavantaje. Banul este doar un obstacol intre ceea ce o persoana are nevoie si ceea ce poate procura. Oamenii nu au nevoie de bani, ci de acces la resurse. Intrebuintarea banilor duce la stratificare sociala bazata pe nepotrivire economica. Majoritatea oamenilor sunt sclavii unor slujbe care nu ii atrag, doar pentru ca au nevoie de bani. Exista multa coruptie, lacomie, delicventa, delapidare si multe altele, cauzate toate de nevoie de a face bani.

| madalicious a răspuns:

Cu siguranta cel mai schimbat la oameni as vrea sa vad rautatea. Sa nu mai fie asa. Din pacate... e imposibil.

luciana
| luciana a răspuns:

Bun simt, Inteligenta, Respect, Educatie, Cultura, Curatenie Trupeasca si Sufleteasca si nu in ultimul rand, Generozitate. Numai bine si o vacanta de vis, Lucien.

| micurutza2005 a răspuns:

As vrea sa schimb lipsa de iubire neconditionata, daca oamenii s-ar iubi mai mult nu ar mai exista rautate, invidie, indiferenta etc.atunci oamenii s-ar ajuta mai mult unii pe altii ar fi mai rabdatori cu mai mult respect etc. daca s-ar iubi cu adevarat unii pe altii ar face mai multe din dragoste, dar cand nu iubesti pe cineva esti in stare sa i faci orice rau sau altceva, deci iubirea face multe si poate chiar TOTULhappy

| cicilica a răspuns:

Invidia si rautatea

| cornel a răspuns:

Atitudintea

| PisicaAristocrata a răspuns:

Nesimţirea.

| Ecea a răspuns:

Daca e vorba de tine nimic,dar la restul cred ca ar trebui sa NU MAI ASCULTE MANELE(valabil pentru romani) si femeile sa nu se mai fardeze(sunt oribile cu pudre,ten,rujuri, etc).
Barbatii sa nu mai bea bere, si sa mai lase meciurile.

| claudiea79 a răspuns:

Sa nu mai fie oamenii rai uni cu alti. sa nu mai fie parintii zgirciti cu copii lor.sa fim mai buni uni cu alti. sa ne ajutam uni pe alti.sa nu mai existe razboaie si violenta. sa nu se mai bata oamenii intre ei si sa nu mai bea.

| kiss1 a răspuns:

Buna. happy
Exista multe lucruri pe care nu le apreciez de cele mai multe ori la oameni, insa recunosc ca si eu la rindu-mi am defectele mele.
Ceea ce as vrea insa sa vad schimbat total la oamenii din jurul meu ar fi:felul de a gindi, indiferenta, implicarea lor care de obicei a multora este egala cu 0 atunci cind exista o problema grava, comunismul, din cauza lui multe s-au intimplat si se vor mai intimpla, si nu in ultimul rind rationalismul. La revedere.

| kukubau a răspuns:

Educatia, ideile preconcepute, viciile de prost gust.

| mircea a răspuns:

Atitudinea.

| emy a răspuns:

Multe:rautatea, invidia, lipsa de bun simt, egoismul, indiferenta, trufia, indiferenta, materialismul, faptul de a judeca oamenii dupa aparente, dupa religie, etnie etc., avaria, faptul de a umili, de a rade de oamenii cu probleme(materiale, de sanatate etc.), ura.Cam astea.Ma rig, toti avem defecte, dar unii...

| MoreTime a răspuns:

1. Disperarea dupa bani
2. Mentalitate de om normal
3. Prietenie
4. Lipsa nevoii de manelebig grin

| NuAmHabar a răspuns:

Sa nu judece dupa aparente, sa nu mai fie indifernti fata de ceilalti.
Si sa fim mai veseli, daca noi suntem veseli am putea sa inveselim si pe altii cu zambetul nostre, dar daca vezi fete triste peste tot esti si mai trist, sa nu ne mai apese atatea grijiwinking

| Oxanna a răspuns:

Eu as vrea sa nu mai existe dureresad

| ȘtefiȘtef a răspuns:

As vrea ca oamenii sa nu mai vada natura ca pe un...cos de gunoi. Multe persoane fac asta. Natura ne ajuta iar ei parca ii spun "Nu contezi pentru noi!" Si e foarte deranjant. Si ar mai fii ceva: rautatea. Fata de animale si de oameni! Nu e corect! Sunt mai multe pagube provocate de oameni decat de animale. Si nu toti stiu asta. Oamenii devin mai rai pe zi ce trece sad

| Beatrice a răspuns:

...educatia lor.straight face si respectul [care nu existastraight face]

| Gizăz a răspuns:

Superficialitatea. Mult rău ar dispărea.

| just0stefana a răspuns:

Din experienta mea proprie am aflat ca la oameni le-ar fi cel mai bine daca le-as schimba felul in care nu stiu sa aprecieze ceea ce au!

prea tarziu sau in unele cazuri...NICIODATA...nu is vor da seama ce au avut si cat de important e acel lucru! peace sign

| perla a răspuns:

Sa fie mai milostivi!

| deeea28 a răspuns:

Tu te-ai referit doar la un lucru. Omul are multe calitati dar si foarte multe defecte, asa ca nu prea poti sa te opresti la un singur lucru pe care ai vrea sa il schimbi. Oamenii mi se par perfecti atunci cand balanta dintre calitati si defecte este echilibrata. Ma uit la toti ce au scris aici, oare care dintre ei au incercat inainte de ai schimba pe ceilalti, sa se schimbe pe ei. Oamenii nu trebuie sa se schimbe decat pe fiecare in parte, Eu, tu si apoi ceilalti. Parerea mea e ca daca am fi perfecti, fara sa ne mai amaram viata cu vreun egoist sau vreo rautacioasa, viata ar deveni prea plictisitoare. Poate as schimba si eu viciile, mai ales bautura si drogurile care distrug multe vieti, atat a lor cat si a celor din jur, minciuna, dar in primul si in primul rand, daca ar fi sa aleg doar un lucru, as schimba agresivitatea...sa nu mai fie atata violenta fata de ceilalti, nici verbala, nici fizica. Mai bine ne barfim, ne turnam sau eu stiu, decat sa ne jignim sau sa ne batem. Asta naste mult mai multa rautate, razbunare, furie si asa mai departe. Tu ce ai schimba la oameni? happy

| adriangabor92 a răspuns:

Sa dispara minciuna