| alinbogdann a întrebat:

Care este secretul testelor psihologice:?

12 răspunsuri:
| KateMiddleton a răspuns:

Nu cred ca e un secret, doar ca oamenii sunt impartiti in diferite categorii de cei care au creat testul(daca a fost creat de psihologi ci nu de jurnalisti)
Fiecare om ii apartine uneia din categoria aia.
Bafta!

| alinbogdann explică (pentru KateMiddleton):

Eu zic ca este un secret.Si sunt unele teste care nu isi au rostul....cred ca sunt facute de bunicul.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru KateMiddleton):

Jurnalistii, in primul rand, nu creaza teste pihologice si nici nu vor crea vreodata. Testele psihologice sunt intotdeauna create de specialisti sau de cineva care are o oarecare baza de cunoastere in psihologie.
Nu exista un secret, oamenii au anumite trasaturi de caracter, introvertiti, extravertiti, au incredere in sine, nu au incredere in sine, epatici etc. Aceste teste pur si simplu pun niste intrebari, cu anumite situatii imaginate, care in functie de rezultatele tale, te vor incadra intr-o categorie deja stabilita. Inclusivi cei care creaza testul sunt incadrati intr-una din categoriile pe care le testeaza.

| alinbogdann explică (pentru OoBunnyoO):

Eu zic ca unele intrebari nu sunt facute de psihologi...

| OoBunnyoO a răspuns (pentru alinbogdann):

Asa cum am zis mai sus, nu neaparat de psihologi, dar de persoane care au minime cunostinte psihologice. Probabil din cauza asta unele intrebari sunt oarecum stupide.

| alinbogdann explică (pentru OoBunnyoO):

Da sa stii foarte stupide....nici ei chiar ca nu le inteleg...

| Sociopat a răspuns (pentru alinbogdann):

Intrebarile "stupide" pot fi chiar cele care determina rezultatul testului.
De asemenea am facut diferite teste psihologice cu multe intrebari si de obicei unele intrebari se repeta pentru a-ti evalua nivelul de concentrare sau alte treburi.Cel putin asa cred eu si n-as fi surprins sa aflu ca asa si e.

| alinbogdann explică (pentru Sociopat):

Ai putea sa imi faci rost de intrebari?

| KateMiddleton a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Si horoscopul e crest de astrologi...in majoritatea revistelor ieftine jurnalistii indeplinesc rolul atat de astrolog cat si de meteorolog si de psiholog concomitent.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru KateMiddleton):

Asta se intampla numai in filme.
Horoscopurile si testele de personalitate sunt preluate de jurnalisti de pe alte site-uri, unde sunt facute de astrologi si psihologi sau macar persoane care sa aiba minime cunostinte. Insa, nu sunt facute integral de jurnalisti.

Răspuns utilizator avertizat