| Dan a întrebat:

Care este sentimentul vostru pentru oameni? Cum vedeti legatura dintre cei din jurul vostru? Multumesc.

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Eu cred ca sunt putin naiva pentru ca, acord incredere oamenilor, in general, aplicand ca in drept, "prezumptia de nevinovatie", asa ca pana la proba contrarie, fiecare om este bun si drept urmare il tratez ca atare.
Cand insa acel om m-a dezamagit, a facut un lucru cu intentia vadita de a-mi face rau, ori de a ma discredita, atunci relatiile cu el sunt limitate doar la un simplu salut. Nu am urat si nu urasc pe nimeni in viata mea si intodeauna sunt dispusa sa acord "o mana de ajutor", cu precadere familiei, rudelor in general, prietenilor si chiar diferitelor persoane care se afla in nevoie. Am fost dotata cu un setiment uman, cel al empatiei si nu pot trece nepasatoare peste ce se intampla in jurul meu.
Aplic cutuma strabuna "iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti" si cred ca acest lucru m-a ajutat in primul rand pe mine, pentru ca n-am avut sentimente si ganduri negative si in al doilea rand, pe cei cu care am venit in contact.
Legaturi exista intre oameni pentru ca omul este o fiinta sociabila si nu poate trai departe de semenii lui, ori daca o face este un om care are mari probleme de adaptare la viata.
Sper ca, viitorul sa ne arate ca, oamenii vor deveni mai buni, mai intelegatori si ca, vor gasi in jurul lor doar oameni cinstiti si responsabili, iar cei rau voitori, infractorii si bestiile, vor trece dupa anul 2012, intr-o lume "paralela" cu a noastra si vom putea sa avem, aici pe pamant un adevarat eden (rai).
Un gand bun tuturor si multa sanatate si oameni dragi in jur.

6 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Mariana a spus totul! applause Parca mi-a citit gandurile. Un raspuns de nota 10! Nici nu cred, ca mai e cazul sa mai adaug ceva.
Felicitari, @mariana! Pentru a nu stiu cata oara ai dovedit, ca esti o persoana absolut deosebita cu un suflet mare si frumos! big hug kiss

| Razvan a răspuns:

Maxima atentie cam la tot ce misca in jurul meu."Stiu sa dansez cu frica chemati un fotograf"hee heeSunt precauta.Stabilesc limita de siguranta intre mine si eiwinking

| Bacemi a răspuns:

Sentimentul meu fata de oameni este de dorinta. Dorinta de a-i cunoaste si a vedea in fiecare un copil. Legatura cu cei din jurul meu reprezinta in opinia mea viata insasi.

mariana
| mariana a răspuns:

Dan, se pare ca si gandurile tale coincid cu ale mele si ma bucur pentru ca, te preocupa sa faci bine in jurul tau si acest lucru te onoreaza.
Multumesc pentru aprecieri NOname, am expus doar principiile dupa care ma calauzesc eu si cred ca, este necesar sa mai dam o sansa oamenilor, inainte de a-i judeca si cataloga.
Fiecare om are si calitati si defecte, om perfect nu exista, daca primeaza calitatile, este un om care merita ajutat, inteles si iubit si desigur canalizat ca defectele majore sa fie eliminate din comportamentul lui.
Daca vrem sa avem in jurul nostru doar "ingeri" (oameni perfecti), asa ceva pe pamant nu prea exista si ne putem trezi ca suntem singuri, neintelesi, nemangaiati si neiubiti de nimeni.
Asa ca "varianta" mea cred ca este mult mai buna. Incercati.

| stresu a răspuns:

Din pacate nu pot ajunge la asentimentul celorlalti utilizatori care au postat si care in mod clar au mai mult de castigat din atitudinea lor decat am eu. In general atitudinea mea este destul de antisociala si incerc sa imi limitez relatiile la saluturi si schimburi de servicii marunte.
Vad cam in fiecare om doar o adunare de interese si egoism; in principal cred ca relatiile intre oameni s-au deteriorat extrem de mult, acum contand doar banii, aspectul fizic, popularitatea, etc. Rar de gasit parteneri de discutie care sa nu vorbeasca doar despre ei sau amici care sa nu vrea sa se foloseasca de ceilalati. Nu pot avea incredere in oameni si pe cat posibil evit activitatile care ar necesita ca ceilalti sa ma cunoasca mai bine si implicit slabiciunile mele. Nu imi sustin atitudinea la scara larga si nici nu sustin superioritea mea in vreau fel pentru ca chiar nu e cazul; e doar o parere.
Totusi inca mai sper ca oamenii nu sunt doar masinarii perfect previzibile cu interese usor de calculat si mereu in concurenta unii cu altii. Asta era "teoria jocurilor" adaptata la viata sociala, inclusiv familie. A fost creata de John Nash, un matematician genial dar care suferea si de schizofrenie paranoida; asa ca adevarul e probabil undeva la mijloc.

| nodeerskulls a răspuns:

Sunt usor mizantropa, cu o doza de compasiune. Ma rog, depinde si de persoana cu care interactionez.