| εмiLч97 a întrebat:

Care-i treaba cu Masoneria si Iluminatii? Despre ce e vorba? Cu ce se ocupa fiecare? Masonii sunt unul si acelasi lucru cu iluminatii?

1 răspuns:
| 愛日本 a răspuns:

Masoneria este o societate oculta prezenta in toate tarile lumii(marea loja engleza, scotiana, italiana romana, etc...) lojele sunt unite au ca scop crearea unui singur guvern mondial, pentru a controla mai usor lumea.cum crezi ca a aparut ue, statele unite ale americii, nato, onu, etc... ei spun ca au scopuri nobile ca ajuta oamenii ca promoveaza dezvoltarea stiintifica etc.dar e o mare vrajeala.ei se inchina de fapt diavolului, lui L ucifer pe care il numesc marele arhitect al universului.sunt total opusi lui Dumnezeu.incearca sa promoveze ecumenismul. unirea tuturor religiilor. tine minte religia adevarata este ortodoxia.nimic si nimeni sa nu-ti ia credinta sa tii cu dintii de ea.
vor sa iti controleze fiecare miscare si gand.de asta vor implementa cipul.iti vor imoplanta in corp un cip care daca nu il ai nu vei mai putea face nici un fel de tranzactie.banii lichizi vor disparea.se va folosi cardulcare va fi si el inlocuit cu cipul.cipul contine cifra "666" cifra diavolului.mai bine traiesc pe strada intr-o cutie de carton decat sa imi introduca asa ceva in corp

iluminismul este o ideologie ce se bazeaza pe ratiunea umana si scopul era creearea unei societati rationale unde omul sa aiba curajul de a lua hotarari si decizii fara instructiuni de la o alta persoana... mai pe scurt o societate in care omul sa gandeasca singur ce e bine si ce e rau pentru el
( asta facea religia in locul lui )

ei nu au atacat direct biserica crestina dar au sustinut ca nu e corect ca preotii sa intervina in viata omului atunci cand e vorba de cunoastere, gandire, realitate si luarea de decizii

era si este foarte foarte grav pentru biserica ca omul sa gandeasca singur pentru ca pierdeau controlul asupra oamenilor

toata treaba cu illuminati si iluminismul este doar o chestie de manipulare si de a face bani pe urma celor care pun botul la povesti cu anticristul, ingerul mortii cazut din cer si la povestile cu reptilieni... lucruri promovate de biserica si de scriitori smecheri care isi cartile ca si painea calda