| Doarunaltutilizator a întrebat:

Care mai e treaba cu mentalitatea asta românească? multi zic ca dacă vrem să se schimbe ceva in țară trebuie sa schimbăm mentalitatea asta.
Îmi puteti explica si mie?

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

O mentalitate de tip "sa moara si capra vecinului "( in loc de "traiasca si capra vecinului") sau una de tip "lasa ca merge si asa" seteaza individul spre regres.

| Doarunaltutilizator explică (pentru alessia5158):

Hmm,si asa o sa fie in continuare!

| Freya1 a răspuns:

Sa ripostezi cand ti se face o nedreptate, sa nu te mai lasi furat sau mintit, sa iei atitudine fara sa iti fie frica, sa iti ceri drepturile etc...
Ca sa se schimbe ceva trebuie sa faci ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot oamenii sunt de vina pentru situatia deplorabila in care se afla tara asta.Egoismul,delasarea,nepasarea,urmarirea strict a intereselor proprii, ipocrizia ...cam astea ar fi principalele probleme.Sigur,nimeni nu e perfect, dar la unii se gasesc in cantitati exagerate.

| ionutborcea a răspuns:

Adica trebuie să ne schimbăm modul de a gândi iresponsabil şi fară minte pentru ca mulți acționează fără să se gândească

Răspuns utilizator avertizat