| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt cele mai periculoase bauturi si alimente de care sa ma feresc?
In ziua de azi sunt foarte multe si nu imi mai dau seama care sunt sanatoase si care nu.

6 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Ar fi bine sa te feresti, in primul rand, de alcool. Desi, conform unor studii, un pahar de vin din cand in cand este chiar benefic, exista posibilitatea sa depasesti, cu timpul, aceasta cantitate. Ar fi, apoi, energizantele si sucurile.
Iar dintre alimente... ar fi foarte multe de evitat, insa pe primul loc as pune chips-urile.

Bula
| Bula a răspuns:

Metoda ceea mai rapida si sigura:
NU MANANCI si NU BEI nici un aliment sau bautura care contine COLORANTI, EMULGATORI sau GUMA.
Daca vezi pe un produs ca are o lista lunga si marunta de ingrediente care abia se poate citi (sau doar cu lupa), atunci lasa-l pe raft, nu-l consuma!

Dintre "alimentele" din natura TOATE CIUPERCILE PE CARE NU LE CUNOSTI SUNT PERICULOASE si nu le-a verificat un specialist cunoscator!

Cum m-au invatat inca de mic copil: NU BAGI NIMIC NECUNOSCUT IN GURA fara sa intrebi macar un bine-cunoscator!

| RoCkKiD a răspuns:

Nu poate nimeni sa iti faca o lista exhaustiva. In principiu este ca in recalama de al TV, orice are continut ridicat de sare, zahar sau grasimi. Sa te orientezi catre grasimile vegetale in locul celor animale (avocado, soia, ulei de masline). Si sa te asiguri ca dieta ta este echilibrata, compusa din toate grupele de mancare (piramida aia de o aveai in manualul de biologie) dar predominant legume.

| RobertMoon a răspuns:

Toate bauturile carbogazoase(sucuri cu acid), supa la plic, margarina, semipreparate fast food, maioneza, bacon, carne de porc in general procesata, mezeuluri, iaurturi/lapte scazut in grasime, preparate din soia.

| Aurora99 a răspuns:

Ca un raspuns general:sa te feresti de tot ce este procesat, chimic obtinut etc.Din pacate pentru unii, lumea sanatoasa trece incet, incet spre veganism deoarece foarte multe bacterii pe care sistemul digestiv uman nu le poate procesa in totalitate se intalnesc atat in lactate, cat si in carne oricat de analizate ar fi ele.Totusi,nimeni nu forteaza nimic,nimeni nu impune,mananci ce simti nevoia,dar spre binele corpului nostru,este necesara o pauza de la alimente procesate, exces de carne, alcool, sare, zahar etc.

| dmz123 a răspuns:

Din punctul meu de vedere bauturile din comert ar trebui toate evitate, APA este cea mai sanatoasa, iar in ceea ce priveste alimentele, e bine sa fie cat mai putin procesate, sa aiba cat mai putine E-uri sau deloc