| GulDan a întrebat:

Toate stirile zise mai mult in secret despre alimente sunt adevarate?

Adica:Carnea este tratata cu hormoni, lactatele la fel, ouale sunt stresate si sunt nocive, de bauturi sa nu mai zic..cica sunt periculoase...conservele doar 30% si restul substante periculoase.

Cei care au aflat zic asa sa ne sperie sau e adevarat?

Răspuns Câştigător
| Szica a răspuns:

Animale sunt tratate cu hormoni ca sa creasca mai repede si sa aiba productivitate mai mare, cu antibiotice ca sa nu se imbolnaveasca de la conditiile mizere in care sunt crescute si sunt hranite cu concentrate care fac produsul final sa fie slab calitativ. La vanzare carnea este injectata cu apa ca sa cantareasca mai mult, produsele procesate au coloranti si substante care le mentin "proaspete" luni de zile care sunt toxice. Laptele si ouale sunt pline de substantele marcate de animal, fireste. Exista pe piata si lapte facut din lapte praf, desi nu scrie asa ceva pe ambalaj. Bauturile carbogazoase cred ca nu necesita comentarii iar unele din sucurile "naturale" din comert au gust de chimicale. Legumele si fructele venite saptamani pe vapor sau cu tirul de la mii de km sunt tratate cu radiatii sau substante toxice ca sa reziste, multe sunt culese verzi si se coc in lazi. Majoritatea animalelor, legumelor si fructelor, plantelor care sunt produse industrial sunt OM

7 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu sint stiri, sint teorii. Mai mult sau mai putin dovedite. La fel de adevarate ca afirmatia ca toate blondele sint curve sau toti tiganii sint hoti. De oua stresate nu am auzit, de gaini, da. Depinde ce si de unde iei. Legumele de exemplu, cele din Turcia sint cele mai toxice din cam tot ce gasesti pe piata. Lapte/brinza inca se gasesc pe piata de la tarani adevarati cu vaci crescute omeneste, oua la fel, bauturi... inca se gaseste vin natural. Totul e sa vrei. Si sa apelezi cit mai putin la supermarketuri.

| Lawliet14 a răspuns:

Din comert poti consuma multe conserve fara probleme, la fel lactate. Oua, legume si fructe insa cumpara de la tarani. La fel, poti sa cumperi pui de la ei, vezi cum rezolvi cu taierea. Si pe langa cea de pui mai poti consuma de peste, de oriunde. Vita si porc mai putin.

| OOOLEOOO a răspuns:

Conferinta spune destule.
https://www.youtube.com/watch?v=yeHz93kH8j4

Alte documentare:
Food Inc
Furculite in loc de cutite
Food Matters
Super Size me
Earthlings
Gras bolnav si aproape mort

Cand alegi sa cumperi alimente din supermarket evita produsele de origine animala, produsele rafinate, produsele care au o lista "infinita" de ingrediente pe care nici nu le intelegi, produsele dulci pe care scrie "fara zahar" si consulta codurile PLU atunci cand vine vorba de fructe si legume.

| Ionuttzzuu a răspuns:

Salut din nou!
Da, totul este artificial - carnea, ouale, legumele - toate sunt facute din substante chimice.
Era zilele astea un clip pe facebook. Era un nene chinez (sau ce-o fi fost dar rasa era asiatica tongue ) care avea cateva borcane cu CULOARE (nu stiu din ce substanta era acea chestie). Dar lua putin din culorile alea le punea intr-un recipient in care avea apa si iti facea ce vrei tu: Salata verde, castraveti, conopida. Asta in doar cateva secunde! Lol cand am vazut... nimic din ceea ce mancam actual nu mai este natural, decat daca ai tu propriul tau pamant si iti plantezi acolo toate aceste legume.

| Szica a răspuns:

Sunt OMG. Nu sunt teorii, e realitatea.

| Szica a răspuns:

Daca vrei sa te hranesti sanatos cumpara de la producatorii locali, de preferat de la tarani, produse de sezon.

| Duarte_Gloria_1959 a răspuns:

Este adevarat!